Helsingissä etäopetuksessa siirtyneiden koululaisten ruokailu alkaa jo perjantaina. Aiemmin kaupunki kertoi ruokailun alkavan ensi maanantaina eli viikko sen jälkeen, kun koululaiset olivat siirtyneet etäopetukseen.
Pääkaupungissa ruokakasseja pystytään jakamaan perjantaista lähtien, kertoo Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialajohtaja Liisa Pohjolainen MTV Uutisille.
– Ruokasseissa on viisi vaihtoehtoa, joista oppilaat ovat voineet itse etukäteen valita mieluisensa.
Ruokakassivaihtoehdot ovat seka, kasvis, sianlihaton, gluteeniton ja muu erityisruokavalio, joka on sama kuin mitä oppilas noudattaa koulussa muutoinkin.
"Jumittauduttiin odottamaan päätöksiä"
Pohjolaisen mukaan ruokakassien järjestäminen on ollut "massiivinen" operaatio.
Ruokakassien jaossa onkin ollut viivettä, sillä laissa säädetty kouluruokailu ei etänä lähtenyt sujumaan vielä kuluvan viikon maanantaina, jolloin yläastelaiset siirtyivät etäopetukseen.
– Viime viikolla jumittauduttiin odottamaan päätöksiä. Olisi aikaisemminkin voitu yrittää toimia, Pohjolainen myöntää.
Ruokakasseja jaetaan maanantaisin ja keskiviikkoisin. Suurin osa hakee ruokakassit kouluilta. "Erityisestä syytä" voi joku jäädä koululle syömään, Pohjolainen sanoo.


