Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-mestaruustaisto mennyt rumaksi? – "Pitäkää kaikki kitanne kiinni"

Max Verstappen ja Lewis Hamilton taistelevat tiukasti kuljettajien maailmanmestaruudesta.
Max Verstappen ja Lewis Hamilton taistelevat tiukasti kuljettajien maailmanmestaruudesta.
Julkaistu 03.12.2021 13:17
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Saksan Skyn F1-asiantuntija Ralf Schumacher pyytää kärkitallien pomoja rauhoittamaan meuhkaamistaan. F1-mestaruustaiston tiimellyksessä puolin ja toisin on heitelty paikoin syytöksiä jopa sääntöjenvastaisista ratkaisuista autoissa.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas valmis likaiseen peliin Max Verstappenia vastaan? Suomalaiselta odottamaton vastaus Urheilucastissa

F1-sesonkia on vain kaksi osakilpailua jäljellä: tämän viikonlopun Saudi-Arabian GP ja ensi viikonlopun Abu Dhabin GP. MM-taiston tilanne on mitä jännittävin: Red Bullin Max Verstappen johtaa kuljettajien sarjaa kahdeksan pisteen turvin ennen Mercedeksen Lewis Hamiltonia ja Mercedes on valmistajien sarjan keulilla viiden pinnan erolla Red Bulliin.

Peliä on käyty paitsi radalla myös sanallisesti.

– Toivon, että osa viime viikkojen aiheista menee sivummalle, näin vähän aikaa ennen päätöstä. Toivon, että tallipomot pidättelevät hiukan itseään, ja toivon totta kai, että FIA:n (Kansainvälisen autoliiton) ei tarvitse päättää lopuksi maailmanmestaria, Ralf Schumacher sanaili Speedweekin mukaan.

– Pidän esimerkiksi kaikkia näitä keskusteluja siivistä joutavina – näitä molemminpuolisia syytöksiä, että yksi tiimi tekee tätä etusiivellä ja toinen tiimi tekee tätä takasiivellä. Sanon: joko teillä on faktoja ja teette protestin tai pidätte kaikki kitanne kiinni. Minusta tällaisen hienon kaksintaistelun pitäisi pysyä siistinä, kaikki muu on sääli tässä hienossa MM-taistelussa. Ja osoitan tässä nimenomaan molempia osapuolia.

LUE MYÖS: F1-mestarilta tiukka vaatimus kauden huipennuksen alla – muistuttaa Michael Schumacherin sikailusta: "Tämä saattaa olla ainoa tapa"

Myös entisenä F1-kuljettajana tunnettu Schumacher sanoo toki tiedostavansa, että osa urheilun viehätystä rakentuu jännitteistä, ja jännitteitä on noussut myös teknologisesta kilvasta.

– Monet ovat puhuneet epäillystä Mercedeksen ihmemoottorista, mutta minusta syy Hamiltonin vahvoihin esityksiin viime kisoissa on erilainen. Ratkaiseva tekijä on minusta renkaiden hallinta. Oli merkittävää, miten Lewis saavutti eron kiinni Brasiliassa eikä selkeästikään pilannut renkaitaan vastustajiensa aiheuttamassa turbulenssissa, Schumacher analysoi.

Lisää aiheesta:

Liekit roihuavat – Toto Wolff sivaltaa Red Bullia: "Yksi? Heitä on satoja!"Red Bull -pomo syyttää: Lewis Hamilton ja Mercedes hyökänneet laskelmoidusti Max Verstappenin kimppuunAsiantuntijalta painava viesti F1-kisan kohutilanteesta: "Vastuuta välteltiin – tämä tulee eskaloitumaan"F1-mestari haukkuu Red Bullin toiminnan lyttyyn: "Sitoo kätemme seuraavaksi 100 vuodeksi"Mercedeksen ja Red Bullin välillä kipinöi jo: "He eivät pidä toisistaan yhtään"Ferrarilla räjähdysherkkä tilanne, Niki Juusela vaatii haparoivaa F1-tallia heräämään – "Mitä hävittävää heillä on?"
F1Max VerstappenLewis HamiltonRed BullMercedesSaudi-Arabian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 12:03
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton kohautti – sai painokelvottoman ryöpytyksen tiimiradiossa

  • 08:03
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • Eilen18:43
    Singaporen GP

    George Russell suvereeniin voittoon, McLarenin sisällä selvitettävää – näin Singaporen F1-kisa eteni

  • Eilen18:38
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille mätkäistiin rangaistus

  • Eilen17:40
    Singaporen GP

    McLaren-kuskien välillä kipinöi: "Aika paskaa väistämistä"