Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-maailmanmestarilta tylyä tekstiä Valtteri Bottaksesta – jakaa kyseenalaisia syytöksiä suomalaisen niskaan

imago images/Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 24.04.2021 06:45
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:ssä Mercedeksen suomalaiskuskin Valtteri Bottaksen kausi on alkanut takkuillen. Bottas koki syväsukelluksen Italian Imolassa, kun hän epäonnistui lauantain aika-ajossa. Sunnuntain kisassa Bottas oli mukana kolarissa, joka on herättänyt monenlaisia mielipiteitä. Nyt oman näkökulmansa soppaan tuo F1-maailmanmestari Jacques Villeneuve.

Vuoden 1997 F1-mestari Villeneuve kummastelee Mercedeksen tallipäällikön Toto Wolffin kommentteja. Wolff syytti Imolan GP:n kolarista Williamsin George Russellia, joka osui yhteen Valtteri Bottaksen kanssa.

Russell haki kolaritilanteessa ohitusta Imolan radan pitkän pääsuoran päässä. Edellä ollut Bottas valitsi sisälinjan, minkä myötä Russell teki oman liikkeensä ulkopuolelta.

Russellin auto päätyi radan ulkopuolelle niin, että hän pyörähti Bottaksen auton kylkeen.

Mercedes-pomon Wolffin mukaan Russellin ohitusyritys oli riskialtis. Tämän lisäksi Wolff sätti nuoren britin käyttäytymistä koko kolaritilanteessa.

LISÄÄ: Toto Wolffilta tuima vastaus Valtteri Bottasta syyttäneen George Russellin vihjailuihin – "Tuo on täyttä p*skaa"

Villeneuve on Wolffin kanssa täysin eri linjoilla.

– En oikein ymmärrä häntä. Miksi hän syyttää Mercedeksen juniorikuskia Russellia?

– Bottas tiesi tasan tarkkaan sen, että hänen potentiaalinen korvaajansa aikoi ohittaa hänet. Bottas aiheutti valtavan riskitilanteen liikkumalla oikealle, Villeneuve vaahtosi F1-Insider.com:lle.

Villeneuven väite on kyseenalainen, sillä Bottas ei tehnyt tilanteessa liikettä oikealle. Imolan GP:n tuomaristo ei myöskään syyttänyt suomalaista millään tavalla kolarista.

Villeneuven mukaan Bottaksen ”käytöksestä” näkyy valtava painetilanne.

– Eikä tilanne helpotu yhtään, koska hän on yksinkertaisesti liian hidas.

– Jos hän ei olisi, hänen ei tarvitsisi taistella Williamsia vastaan, Villeneuve murjaisee.

Eivätkä Villeneuven haukut tähän lopu.

Villeneuven mukaan Red Bullin uusi kuljettaja Sergio Perez antaa paljon parempaa tukea Max Verstappenille kuin Bottas Lewis Hamiltonille.

– Perez on vasta saapunut Red Bullille ja hän on jo nyt vahvempi kuin Bottas, joka ajaa jo viidettä kautta Mercedeksellä, Villeneuve tylyttää suomalaista.

Villeneuve viittaa kritiikillään Imolan kisan etenemiseen. Bottas jäi sunnuntain kilpailun alkuvaiheilla jumiin Aston Martinin Lance Strollin taakse. Kuivan kelin renkaille vaihdon jälkeen Bottas oli vaikeuksissa kylmillä kumeillaan. Tämä johti siihen, että Russell pääsi haastamaan hänet.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kiusallisia lisänimiä ja armotonta piikittelyä – vanha koira ajoi itsensä oppimateriaaliksiValtteri Bottasta läksytettiin joukolla suomalaisen anteeksipyynnöistä huolimatta – Red Bullilta paljastus joukkokolarin vaurioistaF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottas vei Mercedeksen ”tuhon tielle” – Ferrarin kylkeen häpeätahraValtteri Bottas paljasti F1-kohukolarin kulissikeskusteluista: "En todellakaan ole se, jota tuosta voi syyttää"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”F1-lehdistökatsaus: Haavoittuvaisen Vettelin tarina ja vetten päällä kävelevä Kimi Räikkönen
F1Valtteri BottasMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"