Tietoturvayritysten virta pois Euroopasta nakertaa unionin kyberturvallisuutta. Lukuisat kyberalan yritykset myydään EU-alueen ulkopuolelle heti kun ne alkavat menestyä. Kyberalan tulevaisuudesta keskusteltiin tänään Salossa. Kaupunki pyrkii palaamaan takaisin teknologiabisneksen keskittymäksi monien vaikeiden vuosien jälkeen.
Suomi on onnistunut luomaan lukuisia innovatiivisia ja menestyviä yrityksiä tietoturva- ja kyberalalle: Stonesoft, Blancco, Ubisecure, Trusteq, Deltagon - ja lista jatkuu. Mutta. Heti kun yritys menestyy ja alkaa kasvaa, se myydäänkin ulkomaille.
- 98 prosenttia meidän kyberturvallisuusyrityksistä on pienyrityksiä, ne työllistää ehkä 50 henkeä. Kun katsotaan Euroopan ulkopuolelle, monikansallisissa yhtiöissä on kymmeniä tuhansia ihmisiä töissä, kuvailee Finnish Information Security Cluster -järjestön toiminnanjohtaja Juha Remes.
Lue lisää: "Tietääkseni kukaan ei ole kuollut kyberiskuissa" – asiantuntija kumoaa kolme myyttiä kyberturvallisuudesta
Pienet yritykset eivät pärjää isojen puristuksessa. EU-alue ei yksinkertaisesti houkuta teknoyrityksiä jäämään, joten kasvusuunnaksi jää myynti unionin ulkopuolelle.
EU on keskittynyt turvaamaan yksilöiden tietoturvaoikeuksia, ja samaan aikaan yritykset ovat valuneet ulkomaille.
- Yksilöitten oikeuksia suojataan, mahdollistetaan niiden ihmisten kouluttaa itseensä mutta sitten ei ajatella että mihin ne menisivät töihin, Remes puuskahtaa.

