Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanja ja Italia heittäytyivät hankaliksi EU:n huippukokouksessa

Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2012 01:29(Päivitetty 20.08.2012 21:42)

Kovien lainakorkojensa kanssa hikoilevat Italia ja Espanja ovat jarruttaneet etenemistä EU-huippukokouksen asialistalla, koska niiden toiveisiin nopeista toimista maiden rahoituksen helpottamiseksi ei olla vastattu.

Maat ovat eri kokouslähteiden mukaan jumiuttaneet kasvua ja työllisyyttä käsittelevän, ennalta kokouksen helpoimpana pidetyn osan muodollisen hyväksynnän.

Huippukokouksen puheenjohtaja, EU-presidentti Herman Van Rompuy kertoi kuitenkin lehdistölle ennen puolta yötä Suomen aikaa, että kasvupaketin olennaiset konkreettiset osat on hyväksytty.

Näitä ovat muun muassa Euroopan investointipankin pääoman kasvattaminen ja niin sanotut projektibondit, joilla on tarkoitus vauhdittaa ylikansallisia infrastruktuurihankkeita. Kasvupaketti on noin 120 miljardia euroa.

Italia on vaatinut, että euroalueen kriisirahastot alkaisivat ostaa suoraan korkeiden korkojen ahdistelemien maiden velkakirjoja. Espanja taas on toivonut, että sen pankkeja voitaisiin pääomittaa suoraan kriisirahastoista.

Suomen ja Saksan yhteisvastuun lisäämistä kammoksuva leiri vastustaa näitä ajatuksia.

(MTV3 - STT)

Lisää aiheesta:

Eripurainen Fed laski ohjauskorkoaTaloustieteen tähti laukoo kipeät faktat, miksi Ruotsin talous on valovuosia edellä Suomea – koko maata ei voi pelastaaAsiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrullaAnalyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkuaEtla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaaWall Street sulkeutui laskussa Fedin korkopäätöksien edellä
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 21:59
    Korot

    Eripurainen Fed laski ohjauskorkoa

  • 19:10
    Talouskasvu

    Taloustieteen tähti laukoo kipeät faktat, miksi Ruotsin talous on valovuosia edellä Suomea – koko maata ei voi pelastaa

  • 18:45
    Talouskasvu

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Työllisyys

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa