Suomalainen seitsenottelija Enni Virjonen on voittanut alle 20-vuotiaiden naisten maailmanmestaruuden. Virjonen keräsi Yhdysvaltojen Eugenessa pisteitä yhteensä 6214. Se oli suomalaisen uusi ennätys, parannusta aiempaan tuli 25 pistettä.
Virjonen paransi myös nimissään ollutta ikäluokan maailman tämän kauden kärkitulosta. Hän paransi kuulantyönnössä ennätystään lukemiin 14,35.
Toiseksi tullut Viron Mia Mireia Uusorg hävisi Virjoselle yli 250 pisteellä ja sai 5961 pistettä. Kolmantena oli 5850 pisteellä Sveitsin Anna Pfister.
Kisan toinen suomalaisottelija Nuppu Willman oli sijalla 20 yhteispistein 4947. Hän onnistui voittamaan seitsenottelun korkeushypyn tuloksella 181.
Topias Mustonen eteni miesten seiväsfinaaliin. Tulos 510 ja sijoitus 12:s takasivat loppukilpailupaikan. Emma Juntunen eteni puolestaan 400 metrin aitajuoksun välieriin. Hän oli erässään kolmas ajalla 58,94.
