Argentiinan MM-ralli on alkanut huipputasaisesti. Aamupäivällä paikallista aikaa ajettujen erikoiskokeiden jälkeen Fordin Mikko Hirvonen johtaa kilpailua vain 0,6 sekunnin erolla Citroënin Sébastien Loebiin.
- Ihan ok, ei mitään ongelmia. Ei nyt ollut mitään huippuvauhtia mutta pitoa riitti ihan mukavasti, Hirvonen kuvaili ajoaan.
Kärkikahinoissa ovat hyvin mukana myös Loebin tallitoveri Dani Sordo (+5,0), oman tallinsa vanhalla Citroën Xsaralla ajava Petter Solberg (+7,0) ja toinen Ford-kuski Jari-Matti Latvala (+9,1). Kahdessa edellisessä kilpailussa ulosajoihin sortunut Latvala myönsi ottaneensa alkutaipaleen varman päälle, vaikka EK2:lla syntyikin pohja-aika.
- Aloitimme hyvin, mutta sen jälkeen olemme yrittäneet ajaa maltilla ja olla yrittämättä liikaa, Latvala totesi.
Solberg kertoi tehneensä autonsa iskunvaimentimiin muutoksia, jotka ovat tuoneet lisää vauhtia.
- Muutokset toimivat uskomattoman hyvin. Aivan mahtavaa. Tästä voi tulla hieno viikonloppu, norjalainen hehkui EK5:n maalissa.
Kilpailu jatkuu huoltotauon jälkeen puoli yhdeksältä Suomen aikaa. Illalla ajetaan vielä samat neljä erikoiskoetta uudelleen, tosin vähän eri järjestyksessä. Ralli päättyy sunnuntaina.
