Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

”Ei rahanarvoinen ostos” – äiti tyrmää joulun hittilahjan

Suureen suosioon noussutta Hatchimals-lelua kaupitellaan verkkohuutokaupoissa ennätyskorkeaan hintaan.
Suureen suosioon noussutta Hatchimals-lelua kaupitellaan verkkohuutokaupoissa ennätyskorkeaan hintaan. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 28.11.2016 14:20

MTV LIFESTYLE

Erään äidin mukaan tämän joulun suosikkilelu ei ole läheskään niin erinomainen kuin mainokset antavat ymmärtää.

Hatchimals-lelu on tämän joulun ehdoton hittilahja, jonka on uutisoitu loppuneen kauppojen hyllyiltä ympäri maailmaa. Tästä interaktiivisesta lelusta on tähän asti kirjoitettu lähinnä ylistäviä kommentteja, mutta nyt asiat ovat saaneet uuden käänteen.

Äiti Kirsty Myerscough julkaisi Facebookissa rehellisen kirjoituksen, jossa hän paljastaa lelusta puolia, joita harva vanhempi on tullut ajatelleeksi. Suosituksi nousseessa tekstissään hän kertoo, miksi joulun hittilahja ei ole rahan arvoinen ostos. 

Lelu oli "leikitty läpi" muutamassa tunnissa

Facebook-julkaisussaan äiti kertoo ostaneensa seitsemänvuotiaalle tyttärelleen interaktiivisen lelun, jonka hinta on kohonnut monissa verkkohuutokaupoissa lähes kymmenkertaiseksi normaaliin myyntihintaan verrattuna.

– Ajattelin kirjoittaa tämän kaikille niille vanhemmille, joiden olen nähnyt epätoivoisesti yrittävän saavan lelua käsiinsä, äiti kirjoittaa.

Äiti aloittaa runsaasti huomiota saaneen arvionsa kertomalla, että hänen tyttärensä on leikkinyt lelulla viikon aikana ainoastaan muutaman tunnin ajan. Lisäksi mainoksissa hehkutettu munan rikkoutuminen ei toiminut, vaan äidin tuli rikkoa muna saadakseen lelun ulos kuorestaan.

– Se kasvoi poikasesta täysikasvuiseksi muutamassa tunnissa. Se ei puhu, ainoastaan nauhoittaa lapsen äänen ja soittaa sen takaisin, äiti selittää lelun ominaisuuksia.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lisäksi äiti kertoo, että lelun toiminnot ja sen sisältämät pelit osoittautuivat lapsen mielestä melko tylsiksi. Myerscough muistuttaa vanhempia myös olemaan tarkkana sen jälkeen, kun lapsi ottaa lelun pois laatikosta. Vanhempien tulisi varmistaa, että lapsi on lelun luona seuraavan tunnin ajan valmiina auttamaan lintua kuoriutumaan. 

– Kaiken kaikkiaan se ei ole rahanarvoinen, äiti kiteyttää.

Samanlaisia arvosteluja on ilmaantunut myös muualle internettiin. Esimerkiksi Mummyshire.com-sivustolle lelun arvostelleiden käyttäjien mielestä lelussa on ilmennyt vakavia puutteita. Erään kommentoijan mukaan lelu lakkasi toimimasta pian paketin avaamisen jälkeen.

Moni kommentoija on myös yhtynyt mielipiteeseen siitä, että hintaan nähden lelulta voisi odottaa paljon enemmän. Nyt monien lasten mielenkiinto lelua kohtaan on loppunut jo muutaman tunnin jälkeen.

Katso, mitä mieltä lapset ovat tämän joulun lelukalentereista.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähteet: Mummyshire, Huffingtonpost 

Lisää aiheesta:

Kristina keksi suorastaan nerokkaan tavan estää lapsen joululahjaraivarit kaupassa: "Se on taikaa"Äiti kauhistui, kun lastenosastolta löytyi lelu, jonka ulkomuoto oli lähinnä K-18: "Tuo on dildo"Ostitko sinäkin? Joulun trendilelu sai äidit pöyristymään: "Tämä on ryöstö päivänvalossa"Suositussa lelussa voi piillä ikävä yllätys – tämä kirahvi löytyy monen suomalaisenkin kotoaKiroilevat, vilkkuvat eivätkä kuoriudu – joulun hittilelu olikin pettymys!Vanhemmat tappelevat joulun hittilahjasta – viedäänkö pian käsistä myös Suomessa?
JouluLapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • 2.11.14:15
    Kauneus ja tyyli

    Suoraan töistä pikkujouluihin? Näin loihdit arkiasusta hetkessä juhlavamman

  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 22.10.13:38
    Matkailu

    Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin Lapissa

  • 20.10.17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • 18.10.13:17
    Anssi Kela

    Suomirokin "Vihreä kuula" sai järjettömän joulukalenterin: Anssi Kela kertoo, miten aikoo selvitä yli 50 kilon syöntiurakasta