Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eetu Jaakkola syyllistyi raakaan murhaan 2015 ja sai elinkautisen: "Tämä oli viimeinen ylilyönti"

14:25Eetu teki Iitin soralouhosmurhan 2015 ja katuu nyt tekoaanEetu Jaakkolan veivät vankilaan lokakuun 2015 tapahtumat, kun hän ja kaksi muuta miestä kuljettivat uhrin autolla Iittiin soralouhokselle ja surmasivat tämän erityisen raa'alla ja julmalla tavalla.
Julkaistu 08.11.2025 07:02
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Eetu Jaakkola syyllistyi Iitin soralouhosmurhaan lokakuussa 2015. Jaakkola ja toinen mies saivat teosta elinkautisen, kolmas mies 12 vuotta vankeutta.

Riihimäen vankilassa tuomiotaan suorittava Jaakkola kertoi Rikospaikan haastattelussa katuvansa tekoaan, johon hänen mielestään johti moni asia.

– Kaveriporukassa alkoi luisua niin, että väkivaltaa tuli paljon enemmän. Oli jotain näyttämisen halua ja kaikkea muuta rikollisuutta. Se vaan meni koko ajan ja kovalla vauhdilla siihen suuntaan ja sitten oli tämä viimeinen ylilyönti. Siihen se loppui, Jaakkola kertoi.

Vihaa ja katkeruutta oli jäänyt kytemään mieleen jo niiltä vuosilta, kun Jaakkola oli pitkään huonossa ja eristetyssä lastenkotilaitoksessa.

– Tuntui, että siellä rankaistaan koko ajan. Kamerat olivat joka huoneessa ja myös vessakäyntiin piti pyytää lupa. Vankilassakin on helpompi olla kuin siellä, Jaakkola kertoi.

Jaakkolan mukaan elämässä ennen henkirikosta oli ylipäänsä sellainen ralli, että se kulutti kaikki loppuun henkisesti. Päihteet olivat vahvasti mukana. Oli amfetamiinin ja kokaiinin käyttöä sekä myyntiä.

Lue myös: Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"

Katumus tuli viiden vuoden jälkeen

Henkirikos oli erityisen raaka ja julma. Uhria iskettiin soralouhoksella 25 kertaa teräaseella ja häntä potkittiin.

Jaakkola oli murhan tehdessään vain 22-vuotias. Motiivina oli kosto vanhasta velasta.

– Mun oma motiivini oli raha ja halu kostaa, mitä se mulle aiheutti, Jaakkola kertasi kymmenen vuoden takaisia tapahtumia.

Katumus tuli, kun hän oli istunut tuomiotaan viitisen vuotta. Hän on moneen kertaan miettinyt, että olisi yhteydessä uhrin omaisiin, jotka asiassa täysin sivullisina kärsivät. 

– Mutta itse ajattelen, että siitä tulisi vain enemmän mielipahaa, Jaakkola sanoi. 

Jos hän kohtaisi uhrin omaiset, hän pyytäisi anteeksi.

Jaakkola on istunut elinkautistuomiotaan Suomen korkeimman turvaluokituksen vankiloissa, ensin Turussa ja nyt viime vuodet Riihimäellä. 

Keskustelut psykologien kanssa ovat olleet ratkaisevia uuden elämänpolun ja tulevaisuuden rakentamisessa.

– Jos joku virka täällä vankilassa on tärkeä niin psykologin virka. Itselleni ne keskustelut tekivät tosi hyvää. Siitä se muutos tuli, Jaakkola sanoi.

Kovat olot eivät tee pehmeitä vankeja

Jaakkolan mielestä vankilaoloja koventamalla ei saada pehmeämpiä vankeja vaan seuraus voi olla juuri päinvastainen: vankilasta siviilielämään vapautuu vihaisia ja katkeria vankeja.

– Kun olen täällä koittanut päästä eteenpäin, niin monen vuoden ajan on tullut kaikelle kielto salassa pidettävän syyn takia. Mulla ei ole mitään tietoa siitä, mikä se syy on. Se estää minua pääsemästä mihinkään, Jaakkola kertoi.

Hänellä ei kertomansa mukaan ole järjestäytyneen rikollisuuden merkintää. Jaakkolasta annetun lausunnon mukaan on silti välttämätöntä pitää häntä korkean turvaluokituksen vankilassa.

Lue myös: Iitin julma murha toi kolmelle miehelle elinkautisen - uhrin päällä hypittiin

Vankien riskiarvioinnit tekee Rikosseuraamuslaitoksen asiakasarviointiyksikön turvallisuusryhmä.

Jaakkola puhuu vankien kuntouttamisen tärkeydestä ja merkityksestä, jotta paluu yhteiskuntaan siviilielämään onnistuisi mahdollisimman hyvin.  

Jaakkola itse haluasi edistää esimerkiksi opintojaan. Hän on käyttäytynyt vankilassa viime vuodet rikkeettömästi, ja tuomiota on takana jo ne kymmenen vuotta. 

Vapaus odottaa kuitenkin vasta vuosien päästä, sillä elinkautisesta vapautuu keskimäärin 14 vuoden ja 10 kuukauden istumisen jälkeen.

– Avotaloon odottelen pääsyä tai että pääsisin jotenkin edistämään asioitani ja opiskelemaan ammattikorkeakouluun. Lukion olen käynyt vankilassa.

– Rikosten tekoa en jatka enkä halua sitä. Se ei ole ollut minulle nautinnollista elämää. Mulla on hyvä kumppani siviilissä ja näen meidän yhteisen tulevaisuutemme, hän kertoo.

Katso videolta Eetu Jaakkolan – Murhamiehen tilinteko – koko haastattelu. 

Rikospaikka MTV Katsomossa ja keskiviikkoisin MTV3-kanavalla klo 22.35.

Lisää aiheesta:

Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"Neljästi vankilassa istunut Joona, 39, luokiteltiin vaaralliseksi muiden hengelle – yrittää nyt ensimmäisen kerran rikoksetonta elämääJanne, 49, ryhtyi rikolliseksi jo teininä – nyt hän pyrkii telkien takana ensimmäistä kertaa väkivallattomaksiKoskelan teinimurhasta tuomituista osa on jo vapaana – MTV:n tietojen mukaan tekijät uhkailivat aggressiivisesti vartijoita Sörkan vankilassaSonny Nyman teki 21-vuotiaana huumepäissään kammottavan teon, joka muutti monta elämää pysyvästi: ”Ei ole kulunut päivääkään, etten olisi miettinyt sitä”MTV tapasi elinkautista murhasta istuvan miehen vankilassa – "Vaikea vastata, mitä odotan tulevaisuudelta"
RikospaikkaHenkirikoksetVankilaVankeustuomioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • to05:15
    Varkaudet

    Röyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätys

  • ke14:46
    Henkirikokset

    Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"

  • ma20:15
    Huumeet

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • ma05:16
    Henkirikokset

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • 31.10.05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"