Carolina Hurricanesin suomalaistaituri Sebastian Aho on ollut yksi tehokkaimmista pelaajista jääkiekon NHL:ssä vuoden 2019 aikana.
Aho saalisti jälleen tehopisteen, kun Carolina kaatoi Dallasin kotijäällään 3-0 Suomen aikaa sunnuntain vastaisena yönä. Sentteri syötti Justin Williamsin 1-0-osuman (video alla).
LUE MYÖS: Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen NHL-seura iski jälleen – voittotuuletuksissa saavutettu aivan uusi taso
Aholla on nyt kasassa koko kaudelta 59 ottelusta tehot 24+43=67, ja hän on rikkonut jo piste-ennätyksensä. Se riittää pistepörssissä 15. sijan tietämille, mutta jos tutkii tilastoja ainoastaan kuluvan vuoden puolelta, Aho on koko liigan viidenneksi tehokkain pelaaja 21 ottelun pisteillä 9+19=28.


