Helsingin keskustan hallintokortteleiden yläpuolella on lentokieltoalue.
Drooni lensi Presidentinlinnan yllä maanantai-iltapäivänä. STT:n haastatteleman silminnäkijän mukaan droonia lennätettiin Presidentinlinnan ja läheisten rakennusten yläpuolella.
Hän havaitsi myös kaksi droonia lennättänyttä miestä Kauppatorilla ja soitti hätäkeskukseen asiasta. Silminnäkijä kertoo menneensä jututtamaan miehiä, jotka kertoivat olevansa turisteja Hongkongista.
Miehet olivat Kauppatorilla alueella, jossa droonia ei saa lennättää. Myös Presidentinlinna kuuluu samaan lentokieltoalueeseen.
Lue myös: Droonit kiusaavat Eurooppaa – mitkä ovat EU:n keinot vastata?
– Siitä on tullut ilmoitus poliisille. Hätäkeskus on tehtävän päättänyt siinä tilanteessa, kun on todettu, ettei drooni lennä enää kielletyllä alueella, komisario Markus Koskinen Helsingin poliisista kertoo.
Koskinen lisää, että normaalisti poliisi hoitaa ja selvittelee vastaavia tehtäviä.
– Tämä nimenomainen tehtävä on mennyt tällä tavalla, Koskinen sanoo.
Viime aikoina ainakin Tanskassa, Norjassa ja Saksassa on tehty havaintoja drooneista, jotka ovat lentäneet kielletyillä alueilla lentokenttien läheisyydessä. Useita lentoja on jouduttu perumaan droonien vuoksi.
