Digisovittimia 31 000 taloudessa
Tutkimusyhtiö Finnpanelin mukaan Suomessa oli elo-syyskuun vaihteessa kaapeli- ja maanpäälliseen vastaanottoon tarkoitettu digisovitin 31 000 taloudessa. Määrä vastaa 1,4:ää prosenttia Suomen kotitalouksista.
Viime maaliskuussa tällaisia sovittimia oli Suomessa käytössä 16 000 eli niiden määrä on noin kaksinkertaistunut puolessa vuodessa.
Näissä luvuissa ei ole mukana satelliittidigisovittimia, joita on kaksinkertainen määrä eli 62 000. Näiden sovittimien välityksellä voi katsoa MTV3:n, Nelosen ja Urheilukanavan digilähetyksiä, mutta ei Ylen vastaavia kanavia.
Tiedot perustuvat Finnpanelin neljännesvuosittain tehtävään kyselyyn, joka postitetaan 2500 satunnaisesti valittuun suomalaistalouteen. Tutkimuksen virhemarginaali on 0,6 prosenttiyksikköä suuntaan tai toiseen.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
23:21
Zelenskyi: Ukraina voi menettää jopa 100 sotilasta päivässä idässä, Venäjä sanoo olevansa valmis jatkamaan neuvotteluja – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:50
MM-kisoihin saapunut NHL-tähti pisti heti show'n pystyyn – Ruotsi otti murskavoiton Norjasta
-
22:33
AC Milan juhlii Serie A:n mestaruutta – Zlatan laittoi sikariksi
-
22:25
Valioliiga-kausi päättyi rajuun kaaokseen – ruotsalaisvahti joutui Manchester City -fanien pahoinpitelemäksi
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
20:02
Apinarokkoaalto levinnyt uusiin maihin Euroopassa, Belgia ottaa käyttöön 3 viikon karanteenin – lue lista varmistetuista maista
-
20:00
Johanna Harlin kuvasi hetken, kun hän teki positiivisen raskaustestin – murtui vuolaaseen itkuun
-
19:56
Venäjän liikenneministeri myöntää: Pakotteet ovat aiheuttaneet vakavia ongelmia: "Ovat rikkoneet käytännössä kaiken logistiikan maassamme”
-
19:54
Nyt sen naulasi myös tallipomo Jari-Matti Latvala – "Kalle on matkalla maailmanmestariksi"
-
Lataa lisää