Tabu-osallistuja Ainon yksi suurimmista haaveista on tulla äidiksi. Yhteiskunnassa se herättää Ainon mukaan monenlaisia vahvoja tunteita ihmisissä.
Tabun kuudennen jakson teema on fyysisesti vammaiset. Jaksossa näyttelijä Pekka Strang tapaa Kyyhkylän kartanossa Eevan, Pertin, Ainon ja Tuomaksen, joita kaikkia yhdistää fyysinen vamma.
Jaksossa osallistujat kertovat omista haaveistaan. 29-vuotias Aino, jolla on CP-vamma, kertoo, että yksi hänen pitkäaikaisimmista haaveistaan on ollut saada omia lapsia ja tulla äidiksi.
Aino kertoo jaksossa olleensa mukana keskustelussa, jossa puhuttiin ikäkriisistä. Sen aikana joku oli kysynyt Ainolta, haluaako hän itse lapsia.
– Hyvä, etten alkanut itkeä, kun olin vaan, että miten ihana oletus. Yleensä ylitseni hypätään, koska miksi se tapahtuisi. Ja minä taas mietin, että se on yksi perustavanlaatuisista unelmistani, Aino kertoo keskustellessaan Strangin kanssa.

