Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britannia antamassa kaupoille luvan avata ovensa kesäkuun puolivälissä – pienten lasten pitäisi palata kouluun ensi viikolla

Julkaistu 26.05.2020 05:37

MTV UUTISET

Britanniassa kaupat pikkuliikkeistä kauppakeskuksiin ovat saamassa luvan avata ovensa 15. kesäkuuta. Koronavirusepidemian vuoksi vain tärkeimmiksi palveluiksi arvioidut kaupat ovat saaneet olla viime viikkoina avoinna.

Avaamislupa heltiää, jos koronaviruksen leviäminen pysyy kurissa, pääministeri Boris Johnson sanoi eilen. Britanniassa on todettu jo lähes 37  000 virukseen liittyvää kuolemaa.

Luku on korkein Euroopassa.

Lue myös: "Kuvitelkaa, miltä tuntuu tehdä töitä näiden totuudenvääntäjien kanssa" – erikoinen somepäivitys ilmestyi hallinnon tilille kesken Johnsonin puheen

Tartunnat laskusuunnassa

Viime aikoina sekä todettujen tartuntojen että kuolemien määrät ovat näyttäneet tasaantuvan ja kääntyvän laskuun.

–  Koska edistystä tapahtuu, voin luottavaisin mielin kertoa Britannian kansalle niistä muutoksista, joita suunnittelemme toiseen vaiheeseen siirtyessämme, Johnson sanoi medialle.

Lue myös: Spekulaatioille piste – uutuuskirja paljastaa, kuka todella teki päätöksen prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin lähdöstä: "Hän oli harkinnut sitä yli vuoden ajan"

Johnson on aiemmin kertonut erilaisista "askelmerkeistä" koronavirusrajoitusten purkamisessa. Toisen vaiheen on kerrottu alkavan aikaisintaan kesäkuun alussa.

Kolmas vaihe puolestaan koittaa aikaisintaan heinäkuussa. Silloin oviaan saisivat avata esimerkiksi ravintolat.Kun kaupat avautuvat, täytyy niiden noudattaa esimerkiksi turvaväleihin ja hygieniaan liittyviä ohjeistuksia.

Kiinnostus koulujen avaamiseen vaihtelee

Pienten lasten on ollut määrä palata Englannissa kouluun kesäkuun alussa, vaikkakaan kaikki alueet eivät ilmeisesti aio noudattaa kehotusta.

Johnson sanoi, että koulujen toivotaan avautuvan vanhemmille oppilaille kesäkuun puolivälissä.Skotlannissa, Walesissa ja Pohjois-Irlannissa sen sijaan on päätetty, ettei kouluja avata vielä kesäkuun alussa, kertoo yleisradioyhtiö BBC.

Sen mukaan Wales ei ole vielä tehnyt päätöstä aikataulusta, vaan seuraa tilannetta. Skotlannissa valmistaudutaan avaamaan koulut syyslukukauden alkaessa elokuussa, kun taas Pohjois-Irlannissa koulujen odotetaan avautuvan aikaisintaan vasta syyskuussa.

Väkilukuun suhteutettuna Britanniassa on tilastoitu koronavirukseen liittyen miljoonaa asukasta kohden 544 kuolemaa, kertoo tilastosivusto Worldometer. Suomessa vastaava suhdeluku oli tiistaiaamuna 56.

Lue myös: Britanniassa koronakohussa ryvettynyt pääministerin erityisneuvonantaja arvioi toimineensa järkevästi ja laillisesti

Lisää aiheesta:

Englanti luopui koronarajoituksista kuukausi sitten – näin koronatilanne maassa muuttuiAskel kohti normaalia: Britit rynnistivät vaatekauppoihin ja pubeihin ensimmäistä kertaa yli kolmen kuukauden sulun jälkeenNäin Tanska ja Britannia aikovat palata normaaliin koronan jäljiltä – mitä tekee Suomi?Norja ja Kreikka ilmoittivat kiristyvistä koronarajoituksista – Kreikassa kotoa saa lähteä vain luvan kanssaBritanniassa suunnitellaan muun muassa kauppojen sulkemista koronan hillitsemiseksi – "Hallituksen viivyttely on maksanut sekä elämiä että elantoja"Jo seitsemän vuorokautta sairaalahoidossa olleelta Boris Johnsonilta ensimmäinen lausunto – kiittää vuolaasti hoitajiaan: "Olen heille henkeni velkaa"
Iso-BritanniaKouluBoris JohnsonKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • 11:12
    Donald Trump

    Trumpin Epstein-pilkka kuninkaanlinnassa: Neljä pidätetty

  • 07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • 06:26
    Donald Trump

    Yhdysvaltain presidenttipari on toisella valtiovierailullaan Britanniassa

  • Eilen08:38
    Google

    Googlelta miljardi-investointi

  • Eilen06:09
    Donald Trump

    Trump saa "ennennäkemättömän" kunnianosoituksen