Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: Luonnossa liikkuminen on parempaa aivovoimistelua kuin sudokut ja ristikot

Luontoliikunta on monipuolista.
Luontoliikunta on monipuolista.Colourbox
Julkaistu 10.06.2014 21:20

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Metsässä liikkuminen on rankkaa: jalat joutuvat ääriasentoihin ja hermosto saa huomattavasti enemmän viestejä. Sienestäminen, suunnistaminen ja lintujen bongailu virkistävät aivoja, kertoo asiantuntija.

Salille, spinningiin, sählytreeneihin! Liikuntaharrastukset ovat hyödyllisiä, mutta suuri osa niistä tapahtuu sisätiloissa, kaukana luonnosta. 

– Luontoliikuntahan on ihan mielettömän monipuolista. Ajatellaan, millainen alusta metsä on, kun lähdet sinne kävelemään? Sehän ei ole koskaan tasainen kuten asfaltti. Tekee hirveän hyvää painella kovaa vauhtia sauvakävellen asfaltilla, mutta on ihan toinen juttu lähteä metsään, missä esimerkiksi jalat joutuvat ääriasentoihin, lihaksia joudutaan käyttämään ihan eri tavalla, hermosto saa huomattavasti enemmän viestejä, kirjailija Raija Hentman neuvoo. 

Hentman on retkeillyt luonnossa jo 40 vuoden ajan. 

– Esimerkiksi sienestäminen, suunnistaminen, lintujen bongailu tai mikä tahansa luonnossa liikkuminen on paljon parempaa aivovoimistelua kuin sudokut ja ristikot. Kaikkihan ne ovat hyviä, mutta luonnossa joutuu niin monella tavalla käyttämään nuppiaan ja kroppaansa, ettei samaa saavuteta missään muualla. 

Kirjaprojekti, joka lähti käsistä

Hentman aloitti retkeilystä kertovan kirjaprojektin jo syksyllä 2005. Vuonna 2006 hän alkoi kartoittaa retkeilypaikkoja. Hienoja kohteita löytyi niin paljon, että projekti alkoi paisua. Kustantajakin vaihtui monesti. 

Nainen metsässä kesällä
Ihmiset tarvitsevat metsään merkittyjä, valmiita reittejä.Colourbox

Ensin ilmestyi pelkän Pääkaupunkiseudun retkeilyopas, ja nyt vuorossa on Etelä-Suomen retkeilyopas. Kaikki luontoreitit eivät mahtuneet tähänkään opukseen, sillä julkaistu teos käsittelee vain Etelä-Suomen länsiosia – itäpuoli seuraa myöhemmin. 

– Meillä on aivan mieletön määrä upeita kohteita täällä, Hentman hehkuttaa suomalaista maastoa. 

– Nykyään ihmiset aika usein tarvitsevat polkuja ja merkittyjä, valmiita reittejä, että he uskaltavat lähteä luontoon. Jos tämän aihe alkaa kiinnostaa aina enemmän, on olemassa paljon yhdistyksiä: Suomen Latu, Työväen retkeilyliitto, Helsingin seudun Lapinkävijät ja muita. Yhdistykset järjestävät kursseja, toki löytyy myös erilaisia eräoppaita. Itse pyöritin 13 vuotta pikku firmaa, joka järjesti vaelluksia. Nyt yritän olla eläkkeellä, mutta se on onnistunut äärettömän huonosti. 

Liikunnan lisäksi luonnosta saa kirjaimellisia luonnontuotteita, esimerkiksi nyt niin muodikkaita villiyrttejä ja muuta ruokaa. 

– Marjoja, sieniä. Meillä mätänee metsiin miljoonien arvosta huipputerveellistä sapuskaa. Villiruoka-asiasta on puhuttu ja siitä on tiedetty vuosikymmeniä. Nyt siitä on tehty muotia, Hentman kuvaa. 

Hän toivoo, että moni löytäisi luonnon ilot ja retkeilyn edes lähimetsässä. 

– Retkeilyn ei tarvitse todellakaan olla niukkaa ja karua. Itse panostan vaelluksilla esimerkiksi ruokaan. Olen panostanut siihen niin paljon, että olen tehnyt retkeilijän kuivatus- ja retkiruokakirjan! Luonto antaa meille paljon enemmän mahdollisuuksia kuin mitä ikinä kuvittelisimme missään rakennetussa ympäristössä. Tervetuloa luontoon.                                                        

Lisää aiheesta:

Retkellä kaupungissa: Löytyykö urbaanista ympäristöstä oikeaa luontoa?Korona-aika nostatti retkeilybuumin, joka ei näytä hyytymisen merkkejä – uusi opas kokoaa kaiken Suomen kansallispuistoista ja retkeilyalueista yksien kansien väliinEnsi viikolla Taina lähtee kävelemään Espanjasta Suomeen – perillä viiden kuukauden kuluttua: "Toivottavasti jalat pysyvät kunnossa"Kuulutko tähän joukkoon? Korona-aika on innostanut retkeilemään, juoksemaan ja hiihtämään: "Liikunta on entistä tärkeämpi henkireikä"Metsästä tuli trendikäs liikuntapaikka – professori kaipaa virkistysarvojen huomioon ottamista hakkuukeskustelussa – "Metsien hoitoa ei pitäisi pohtia vain hiilinielu- ja hakkuumahdollisuuspohjalta" Kansallispuistojen käyntikerrat ovat kasvaneet koko 2000-luvun - "Retkeily on hieno laji"
MielenterveysLiikuntaTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • 15.11.05:15
    Terveys ja hyvinvointi

    Kotiinsa jumiutunut Antti ottaa päivän kerrallaan – "Pääsin ovesta ulos sen verran, että kävin tapaamassa isääni"

  • 14.11.16:43
    Anneli Auer

    THL:n lausunto julki: Tällainen ihminen on Anneli Auer – lahjakas ja vaativa

  • 9.11.11:38
    Ravitsemus

    Tietyllä ruokavaliolla merkittävä vaikutus: Pilottitutkimus havaitsi laskun masennusoireissa

  • 7.11.06:00
    Uupumus

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 6.11.20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli