Asiantuntijan pohtii, että Sanna Marinin hallitus saattaa jäädä erittäin lyhytikäiseksi.
Valtiotieteen tohtori, historian tutkija Jukka Tarkka arvioi Sanna Marinin (sd) hallituksen tilannetta suorin sanoin. Hän uskoo sekä vasemmistoliiton että keskustan saattavan lähteä hallituksesta.
– Vasemmistoliito näyttää kuopivan maata rynnätäkseen ulos hallituksesta. Keskusta vokottelee Paavo Väyrystä apuun. Voi olla, että Sanna Marin kirjautuu historiaan vielä lyhytikäisemmäksi pääministeriksi kuin edeltäjänsä. Anderssonin ja Kulmunin kannattaisi pysähtyä miettimään, mitä nyt ihan oikeasti on tapahtumassa. He ovat siitä vastuussa, Tarkka kommentoi Facebookissa.
Tarkan ulostulo liittyy hallituksen keskiviikkoiseen iltakouluun, jossa keskusteltiin työllisyystoimista sekä siitä, päästäänkö Suomessa hallituksen asettamaan työllisyystavoitteeseen. Muun muassa MTV uutisoi hallituspuolueiden erilaisista näkemyksistä.
Lue myös: Halituspuolueissa erimielisyyttä työllisyyden arvioinnista – Li Andersson panostaisi koulutukseen työllisyyden lisäämiseksi: "Tämä jo osoittaa, kuinka vakava ongelma meillä on Suomessa"
– Huhtikuun kehitysriihessä pitää olla selkeä laskelma siitä, jotta tiedämme olevamme oikealla uralla. Sitten viime kädessä siellä budjettiriihessä täytyy pystyä olemaan hyvissä ajoin laskettuna – yön ylihän sitä ei tule, vaan se vaatii tämän puolivuotisen polun, mitä tässä on vielä olemassa aikaa, keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Katri Kulmuni muotoili MTV Uutisille.