VR yllätti asiakkaansa alennuskupongilla, mutta hämmensi samalla lunastusrajoituksilla. Myyntipisteitään karsineen VR:n kupongin pystyi käyttämään vain lipunmyynnissä tai puhelinpalvelussa.
Helsinkiläinen Virve Airola sai hiljattain mieluista postia: ahkera junailija sai VR:ltä 20 euron matkalahjakortin.
– Hirmu iloinen yllätys oli se lahjakortti. Olen sen ilman muuta käyttänyt, mutta pikkuisen hymyilyttää, että sitä ei pysty käyttämään niissä myyntikanavissa, joita VR itse suosii, hän sanoo.
VR on keskittänyt lipunmyyntinsä nettiin ja automaatteihin ja karsinut rajusti lipunmyyntipisteitä. Airolan alennuskupongin voi kuitenkin lunastaa vain lipunmyyntipisteessä tai puhelimitse.
Airola lisää, että puhelinpalveluun pääsi takavuosia nopeammin läpi ja lunastaminen sujui helposti myös sikäli, että rajoituksista kerrottiin alennuskupongin yhteydessä.
Rajoitukset kuitenkin ihmetyttävät Airolaa, koska VR nimenomaisesti karsii lipunmyyntipisteitään ja painottaa myyntiä nettiin ja automaatteihin.
Tänä vuonna lakkautetaan lipunmyyntipisteet Hämeenlinnassa, Joensuussa, Karjaalla, Kokkolassa, Kouvolassa, Kuopiossa, Lappeenrannassa, Mikkelissä, Pasilassa, Riihimäellä, Rovaniemellä, Seinäjoella, Vaasassa ja Kemijärvellä. Muillakin pisteillä henkilöstöä vähennetään ja aukioloaikoja lyhennetään.
Sähköistäminen työn alla
VR:n asiakaspalvelupäällikkö Mari Hinkkala kertoo, että rajoitusten syynä on tekniikka.
– Tekniikka ei toistaiseksi vielä tue muita lunastustapoja, hän kertoo.
– Älyrahan maksamistoiminnallisuutta ei ole vielä itsepalvelukanavissa.
Hinkkala tunnistaa Airolan kritiikin. Hänen mukaansa myös kaikki lahjakortit voi tulevaisuudessa lunastaa sähköisesti.
– Emme halua missään tapauksessa samaan aikaan, kun supistetaan asemaverkkoa, yllättää asiakkaita ikävällä yllätyksellä, ettei pystykään lunastamaan sitä. Hanke on jo käynnissä.
Tarkempaa aikataulua Hinkkala ei kuitenkaan osaa vielä kertoa. Hän huomauttaa, että keinotekoisen rahan kanssa pelaamisessa on omat haasteensa esimerkiksi tunnistamisessa ja turvallisuudessa.
