Auerin seksuaalirikosoikeudenkäynnissä luvassa on pitkiä päiviä.
Syyttäjän mukaan asianomistajien kuulustelutallenteiden pituus seksuaalirikosvyyhdissä on 20 tuntia. Näiden katsomiseen on varattu viisi päivää.
Auerin ja Jens Kukan puolustusasianajajat vaativat, että myös osa lasten kuulemistallenteista perheenisän, Jukka S. Lahden, murhaan liittyen käydään läpi tässä oikeudenkäynnissä. Auerin puolustusasianajaja Markku Fredman perustelee tätä sillä, että lasten kertomuksissa on yhteys molemmissa rikosvyyhdeissä.
– Esimerkkinä, että jos lapsi kertoo maanantaina, että äiti murhasi isän, ja perjantaina, että äiti raiskasi siskon, siinä on sama motiivi taustalla, Fredman perusteli oikeudelle.
Syyttäjän mukaan murhaan liittyvien kuulustelutallenteiden läpikäynti veisi merkittävästi lisää päiviä pelkästään lasten kuulemisten läpikäymisessä. Päivien määrää lisäisi se, että nykyisellään aikuistuneita lapsia kuultaisiin myös vanhoihin kuulemisiin liittyen oikeudessa.
