Alone Suomi -ohjelmassa nähdään koskettava hetki, kun kilpailija Eetu vierailee tyttärensä haudalla ennen erämaahan lähtöään.
Alone Suomi -ohjelmassa kahdeksan kilpailijaa lähtee erämaahan luonnon armoille ilman yhteyttä ulkomaailmaan tai muihin ihmisiin. Pisimpään selviytynyt voittaa 20 000 euron rahapalkinnon. Alone Suomi alkaa MTV3-kanavalla tiistaina 9. syyskuuta. Jakso löytyy jo MTV Katsomosta.
Ensimmäisessä jaksossa nähdään koskettava hetki, kun Eetu, 31, käy tyttärensä haudalla ennen erämaahan lähtöään. Mukanaan hänellä on perheen 2-vuotias tyttö.
– Pitää käydä moikkaamassa Iitua vielä ennen lähtöä, Eetu sanoo.
– Isi tulee taas käymään, kun kotiutuu reissusta, hän jatkaa.
Lue lisää: Eetu, 31, hiihti yhdeksässä päivässä erämaan halki Inarissa – suurin haaste Alone Suomi -ohjelmassa tulee olemaan ikävä
Eetu on aiemmin vuonna 2021 kertonut lapsensa traagisesta kohtalosta Youtube-kanavallaan. Hän kertoo, että oli haaveillut isäksi tulemisesta pitkään. Hän muistelee videolla tyttärensä traagista kuolinhetkeä. Perheen esikoinen oli tuolloin yhden kuukauden ikäinen.
