Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alone Suomi -voittaja Esa laihtui erämaassa viidesosan painostaan, vaikka söi joka päivä

0:59Esalla oli yllättävä kohtaaminen erämaassa Alone SuomessaKatso videolta, millainen yllättävä kohtaaminen Esalla oli erämaassa.
Julkaistu 05.11.2025 09:04
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Eläkeläiseräilijä Esa koki Alone Suomi -voittonsa yhdeksi elämänsä liikuttavimmaksi hetkeksi. Hän olisi viihtynyt erämaassa vielä pidempäänkin. 

Alone Suomi -ohjelman voitti 68-vuotias eläkeläinen Esa. Hän ajattelee, että olisi pystynyt olemaan erämaassa vielä pidempäänkin kuin 35 päivää. Sarjan ensimmäinen kausi huipentui finaalijaksoon, joka on nähtävillä jo MTV Katsomossa ja illalla MTV3-kanavalla. 

– En ollut enää kovin hyvissä lihoissa, mutta olin saanut rakennettua sellaiset olosuhteet, että olisin voinut olla pidempäänkin, Esa toteaa MTV Uutisille. 

Esa tultiin yllättämään kolme päivää sen jälkeen, kun Aki, 45, oli joutunut lääkärin määräyksestä jättämään kisan kesken. Erämaan keskelle tulivatkin normaalin lääkärikäynnin yhteydessä myös Esan poika ja koira kertomaan, että hän on voittanut. 

– Se oli yksi elämäni liikuttavimpia hetkiä. En ollut uskoa sitä todeksi. 

Yritys_hyvä_kymmenen-4

Voittonsa myötä Esa lähti kahteenkin eri reissuun: kahdeksi viikoksi Wieniin ja pojan armeijasta pääsyn myötä kaksikko suuntasi vielä viikoksi Madeiralle. 

Esalle voitto ei ollut itsestäänselvyys, vaikka hän onkin eräilijänä todella kokenut. Hän ajatteli, että kilpailijoista voisi löytyä vieläkin kovempia tekijöitä. 

– Olin kuitenkin onnekkaampi. Yhden kerran ajattelin, että luovutan noin 30 päivän tienoilla. Minulla oli kuitenkin tavoite, että lahjoitan rahaa Ukrainan lapsille. Se vaikutti päätökseeni. Kaikki ei mennyt sinne, mutta hyvä potti meni, Esa kertoo silminnähden liikuttuneena.

Lue lisää: Alone Suomi -voittaja paljastaa, mihin käytti voittorahansa – taustalla koskettava tarina

Rajattu alue oli haastavaa

Erämaassa erityisen tärkeiksi osoittautuivat kalaverkot. Ne tosin repeytyivät Esalla melko varhaisessa vaiheessa. 

– Yhdessä vaiheessa sain yhden verkon lisää. Toki pressu oli myös tärkeä, jotta sai majoitteen tehtyä.

Ylivoimaisesti haastavimmaksi asiaksi Esa koki erämaassa sen, että ohjelman puitteissa liikkumista oli rajoitettu ja kilpailijat saivat liikkua vain tietyllä alueella. 

– Olen ollut erämies ikäni ja tottunut siihen, että reviirini on 50 kilometriä. Tuossa se oli 250 metriä. Sellaiselta alueelta ruoan repiminen on vaikeaa. Epätoivoa ei kuitenkaan tullut. 

Lue lisää: Eräily on kulkenut Esan, 68, mukana lähes koko elämän – tämä häntä epäilyttää Alone Suomi -ohjelmassa

Paino tippui viidesosan

Esa sai syötyä erämaassa joka päivä, ja ruokavalio koostui pääosin kalasta ja marjoista. Hän kuitenkin laihtui noin 13 kiloa, eli noin 20 prosenttia painostaan. 

– Minulla ei ollut ylimääräistä rasvaa, joten tuo määrä on paljon. Kunto kuitenkin pysyi ja olin täysin toimintakykyinen. Toki lääkäriltä olisi silti voinut tulla käsky lopettaa. 

Yöpakkaset-3

Noin rankan painonpudotuksen jälkeen Esa noudatti kymmenen päivää rajoitettua ruokavaliota, jossa hän söi ruokaa normaalia pienempiä määriä. Sen jälkeen hän alkoi syödä reilummin. 

Esa ei tiedä lähtisikö vastaavanlaiseen koitokseen enää uudestaan, mutta jos näin kuitenkin kävisi, niin yhden asian hän tekisi ehdottomasti toisin. 

– Tekisin hyvän lautan heti, minkä tein nyt vasta lopussa. Tein monta räpellystä ennen kuin opin tekemään hyvän lautan. Näin kalastus olisi ollut helpompaa, Esa pohtii. 

Katso videolta, millainen yllättävä kohtaaminen Esalla oli erämaassa. 

Alone Suomi on katsottavissa MTV Katsomossa.

Lisää aiheesta:

Liisa ei tuntenut nälkää laisinkaan erämaassa Alone Suomessa – tässä saattaa olla syyAkin paino putosi 20 kiloa Alone Suomi -ohjelman aikana: "Pari kertaa pyörryin"Alone Suomi -sarjan osallistujalta ilouutisia – pitkäaikainen haave isäksi tulemisesta toteutuiPetteri, 28, ryhtyi Alone Suomi -ohjelmaa varten vegaanista sekasyöjäksi – näin hän teki asian kanssa rauhanEräily on kulkenut Esan, 68, mukana lähes koko elämän – tämä häntä epäilyttää Alone Suomi -ohjelmassaThe Summit Suomi -voittaja Maxie jäi kaipaamaan vielä enemmän fyysisyyttä: "Olisin halunnut olla ihan loppu"
Alone SuomiTV-ohjelmat
Esalle tuli erämaassa mieleen tasan yhden kerran, että hän voisi luovuttaa.
Esa söi erämaassa pääosin kalaa ja marjoja.

Tuoreimmat aiheesta

Alone Suomi
  • Eilen22:00
    TV-ohjelmat

    Akin paino putosi 20 kiloa Alone Suomi -ohjelman aikana: "Pari kertaa pyörryin"

  • Eilen20:01
    TV-ohjelmat

    Alone Suomi -finaalissa dramaattinen päätös – lääkäri ilmoittaa osallistujalle kilpailun olevan ohi

  • Eilen18:01
    TV-ohjelmat

    Liisa ei tuntenut nälkää laisinkaan erämaassa Alone Suomessa – tässä saattaa olla syy

  • Eilen11:06
    Hae mukaan

    Kuinka pitkään sinä selviäisit yksin erämaassa? Haku Alone Suomi -sarjaan on alkanut

  • ma19:30
    TV-ohjelmat

    Tästä syystä Jaakon motivaatio voittaa laski jo ennen erämaahan menoa Alone Suomessa