Aleksander Barkov juhli Florida Panthersin kanssa kesäkuussa toista peräkkäistä NHL:n mestaruutta. Toisin kuin viime vuonna, kesäharjoittelu on maistunut, ja Barkov on valmis johtamaan Panthersin kolmanteen kannujahtiin.
Floridan kapteeni Barkov kertoo kuluvan kesän olleen itselleen henkisesti edelliskesää parempi. Barkov paljastaa tunteneensa vuosi sitten Floridan ensimmäisen mestaruuden jälkeen hyvänolontunnetta, joka vaikutti harjoitteluintoon. Nyt tuo tunne on ollut poissa.
– Olen jaksanut ja myös halunnut treenata. Viime vuonna tuntui, että oli vähän sellainen hyvänolontunne, että no, tässä nyt voitettiin, hieno juttu. Mitä tässä nyt vielä? Tänä vuonna on ollut vähän toisinpäin. Haluan olla taas vähän parempi ja siinä mielessä on ollut kiva palata treenaamiseen, Barkov sanoo.
– Ei ole tarvinnut potkia itseään yhtään. Se tulee vain jotenkin automaattisesti, ja haluaa kehittyä, olla parempi ja tehdä niitä treenejä ja joitain uusia jutuja. Ei ole käynyt edes mielessä, että tarvitseeko sitä harjoitella.
(Juttu jatkuu kuvan jälkeen)


