Valmentajalegenda Pentti Matikaisen mukaan Jääkiekkoliitto on aikanaan laiminlyönyt lakisääteisiä eläkemaksuja, mikä on johtanut satojen tuhansien eurojen eläketulon menetykseen. Liitto on kategorisesti kieltänyt tehneensä virheitä ja vetoaa tapauksen vanhenemiseen.
Pentti Matikainen ei esittelyjä kaipaa, korkeintaan lyhyt muistutus riittää. Suomen jääkiekkoleijona numero 135. Mies, joka vei Leijonat mitaleille – Calgaryn olympiahopea 1988, Kanada-cupin pronssi 1991 ja MM-hopea Prahan keväässä 1992.
Vuosikymmeniä kestänyt työura suomalaisen jääkiekon parissa ja sen hyväksi. Kun tuli ansaitun eläkkeen aika, eläkepäätöksestä löytyikin jotain kummallista.
– Huomasin, että eläkekertymästä uupui Suomen jääkiekkoliiton osalta vuodet 1987-88. Ei ollut minkäänlaista kertymää, aivan kuin en olisi ollut töissä liitossa ollenkaan, Matikainen kertoo MTV Urheilulle.
– Otin yhteyttä liiton toimitusjohtajaan, joka vastasi että en varmaankaan ole ollut vielä töissä niinä vuosina. Sanoin, että omasta mielestäni olen, kun se eka arvokisamitalikin tuli -88. Että kyllä mä varmaan olen töissäkin ollut.
Jääkiekkoliiton silloinen toimitusjohtaja Matti Nurminen lupasi tutkia asiaa, mutta mitään ei löytynyt. Syykin on luonnollinen: liitolla ei ollut enää lakimääräistä velvollisuutta säilyttää asiakirjoja kyseiseltä ajanjaksolta, joten dokumentit oli hävitetty.
Satojen tuhansien menetykset
Matikainen sai liitolta ohjeen käynnistää oikaisumenettely. Omat rahkeet eivät enää riittäneet selvitystyöhön, joten Matikainen palkkasi asianajotoimiston avukseen.



