Enduromoottoripyöräilyn MM-sarja päättyi sunnuntaina Ranskan Boussacissa iloisiin suomalaisjuhliin. KTM:llä kilpaileva Samuli Aro sinetöi jo lauantaina kakkosluokan maailmanmestaruuden, jota Hondalla ajava Mika Ahola täydensi vielä MM-hopealla. Marko Tarkkala ajoi puolestaan KTM:llä 3-luokan MM-pronssia.
Ahola varmisti MM-hopean ottamalla Boussacissa kauden toisen osakilpailuvoittonsa ennen Australian Stefan Merrimania ja Aroa. Yamahalla kisaava Merriman oli 16 osakilpailua kattavassa sarjassa kolmas.
- Olen tosi tyytyväinen tähän mitaliin. Tosin se on MM-sarjassa jo viides henkilökohtainen hopeani. Kirkkain mitali on kuin kirottu minun osaltani, totesi Ahola, joka voitti sunnuntaina myös yleiskilpailun.
MM-sarjan päätösosakilpailu jouduttiin lyhentämään yhdellä kokonaisella kierroksella, kun rankkasade oli piiskannut Boussacin raskasta reittiä jo lauantai-illasta lähtien.
- Lauantaina vauhtini ei vielä riittänyt kärkeen, mutta sunnuntaina kulku oli kohdallaan heti alusta alkaen. Todella tärkeä voitto hyvään saumaan, iloitsi Ahola, jolla on tarkoitus jatkaa myös ensi kaudella Hondan kalustolla.
Sitä ennen edessä on edelleen marraskuinen kuuden päivän MM-joukkuekilpailu Uudessa Seelannissa. Aholalla on hyviä muistoja Sixiltä.
- Olen voittanut kolme kertaa Sixin yleiskilpailun, mutta en kertaakaan MM-kultaa. Sitä on ihmetelty myös yhdessä Kari Tiaisen kanssa. Hänellä on seitsemän maailmanmestaruutta, mutta ei toisaalta henkilökohtaista voittoa Sixiltä, muistutti Ahola.
Tarkkala piti Carlssonin takanaan
Ensi kaudella Yhdysvaltojen GNCC-sarjaan siirtyvä britti David Knight poistui MM-sarjasta tyylikkäästi. KTM:llä kilpaileva Knight voitti kauden kaikki osakilpailut.
MM-hopeaa ajanut Ranskan GasGas-kuljettaja Sebastien Guillaume oli päätöskisassa toinen ja Knightin tallikaveri Tarkkala kolmas.
Tarkkala pystyi pitämään pahimman uhkaajansa, ruotsalaisen Husqvarna-kuskin Björne Carlssonin selkeästi takanaan, mikä merkitsi samalla sinettiä MM-pronssille.
