Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

WHO: Kinder-suklaatuotteet yhdistetty lääkeresistenttiin salmonellaan – tämä on tilanne Suomessa nyt

WHO raportoi Kinder-suklaatuotteisiin liitetyistä salmonellatapauksista.
WHO raportoi Kinder-suklaatuotteisiin liitetyistä salmonellatapauksista.Shutterstock
Julkaistu 02.05.2022 13:08

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Maailman terveysjärjestö WHO julkaisi vappuviikolla raportin koskien Kinder-suklaatuotteisiin liitettyä salmonellaepidemiaa. 

Maailman terveysjärjestö WHO on julkaissut tilannekatsauksen liittyen huhtikuussa uutisoituun laajaan Kinder-tuotteiden takaisinvetoon. Ferreron valmistamia Kinder-suklaatuotteita vedettiin myynnissä useissa eri maissa, kun niihin liitettiin kymmeniä salmonellatapauksia.

Katso video: Tällaiset ovat salmonellan oireet. Artikkeli jatkuu videon alla.

1:17Salmonellan oireetSalmonellan oireet.

Lue myös: Näin selvität helposti, onko ostamasi Kinder-muna turvallinen syödä

Tapauksia raportoitu 151 yhteensä 11 eri maassa

Nyt WHO:sta kerrotaan kyseisten belgialaisella tehtaalla valmistettujen Kinder-suklaatuotteiden aiheuttaneet ainakin 151 ihmisen salmonellatartunnan 11 eri maassa. WHO:n raportin mukaan Kinder-tuotteita on viety 113 eri maahan ja tapaukseen liittyen on tehty maailmanlaajuinen takaisinveto.

WHO:n raportin mukaan 25. huhtikuuta 2022 mennessä on raportoitu yhteensä 151 salmonella typhimurium -tapausta, joiden epäillään liittyvän suklaatuotteisiin. Tapauksia on ollut 11 eri maass: Belgia (26 tapausta), Ranska (25 tapausta) , Saksa (10 tapausta), Irlanti (15 tapausta), Luxemburg (1 tapaus), Alankomaat (2 tapausta), Norja (1 tapaus), Espanja (1 tapaus), Ruotsi (4 tapausta), Iso-Britannia (65) tapausta) ja Yhdysvallat (1 tapaus).

WHO kertoo Ison-Britannian terveysviranomaisten saaneen selville kyseessä olevan lääkeresistenssi salmonella typhimurium -bakteeri. 

– Analyysien mukaan epidemiakanta on resistentti kuudelle antibiootille: penisilliineille, aminoglykosideille (streptomysiini, spektinomysiini, kanamysiini ja gentamysiini), fenikoleille, sulfonamideille, trimetopriimille ja tetrasykliineille, WHO:n raportissa luetellaan.

WHO:n mukaan epidemian leviämisen riski Euroopassa ja muualla maailmassa on tällä hetkellä kohtalainen, kunnes saadaan tietoa siitä, että tapauksiin liitetyt tuotteet on vedetty täydellisesti markkinoilta. 

Nykyisiä tautitapauksia vastaava salmonellabakteeri tunnistettiin Ferreron tehtaalla Belgian Arlonissa jo joulukuussa 2021 sekä tammikuussa 2022. Bakteeria havaittiin WHO:n raportin mukaan kirnupiimäsäiliössä. Tehtaalla suoritettiin kuitenkin hygieniatoimenpiteitä ja asianmukaiset salmonellatestit, jonka jälleen tuotteet voitiin levittää jakeluun ympäri maailman. Vaikka salmonellatestitulokset olivat tuolloin negatiiviset, bakteeri pääsi ilmeisesti silti leviämään tuotteiden mukana.

WHO:n mukaan raportoitujen 134 salmonellatapausten oireiden alkamisajat vaihtelivat 21. joulukuuta 2021 ja 28. maaliskuuta 2022 välillä. Jopa 89 prosenttia todetuista tapauksista oli alle 10-vuotiailla lapsilla. Tietoja raportoiduista oireista ja vaikeusasteesta oli saatavilla 21 tapauksesta, joista 12 (57 prosenttia) ilmoitti verisestä ripulista ja yhdeksän (43 prosenttia) joutui sairaalaan. 25.4.2022 mennessä epidemiaan liittyviä kuolemantapauksia ei oltu raportoitu.

Ruokavirasto MTV:lle: Tämä on tilanne Suomessa nyt

WHO:n epidemiakartalta on nähtävissä, että Kinder-tuotteisiin liittyviä salmonellatapauksia ei ole todettu ainakaan toistaiseksi Suomessa. Kysyimme asiaa myös Ruokavirastosta, josta vahvistettiin MTV Uutisille asia.

Ruokaviraston ylitarkastaja Mika Varjosen mukaan Tulli ei myöskään ole löytänyt salmonellabakteeria tutkimistaan Kinder-suklaatuotteista. Pieniä yksittäisiä eriä takaisinvedon piiriin kuuluvia tuotteita on kuitenkin voinut päätyä kuluttajille.

–Joihinkin pikkukauppoihin on saattanut tulla pieniä eriä ja muutamat kuluttajat ovat saattaneet tilata ulkomaisista verkkokaupoista tuotteita kotiinsa. Valtaosa tuotteista on kuitenkin vedetty markkinoilta ja takaisinvedot jatkuvat edelleen, Varjonen sanoo.

Tutkimukset salmonellan alkuperästä myös jatkuvat edelleen tuotannon alkupäässä. 

– Raaka-ainetta on käsittääkseni Italiasta toimitettu Belgiaan, mutta missä vaiheessa on sitten se salmonella päässyt syntymään, Varjonen pohtii MTV:lle.

Kaikki Kinder-suklaamunat tai muut Kinder-tuotteet eivät suinkaan kuulu takaisinvedon piiriin. Tuotteiden maahantuoja neuvoi aiemmin, miten turvalliset tuotteet tunnistaa helposti.

Lue myös: Olli on lirissä 700 "salmonella-Kinderin" kanssa – lasten munaralli koki surkean takaiskun

Katso myös video: Miksi Kinder-munan muovikapseli on keltainen? Tätä et ole pääsiäismunista tajunnut

1:24Miksi Kinder-munan muovikapseli on keltainen? Tätä et ole pääsiäismunista tajunnutOletko hoksannut tätä Kinder-munista?

Lähteet: WHO, Ruokavirasto

Lisää aiheesta:

Voiko raa'asta broilerinlihasta oikeasti saada helposti salmonellan? Asiantuntija kertoo, miten ja mistä pahamaineinen suolistobakteeri tarttuuTulli tutki Kinder-suklaatuotteita – salmonellaa ei löytynytKinder-suklaiden takaisinveto laajenee uusiin tuotteisiin – salmonellan lähteeksi epäilty tehdas suljettuRuokavirasto MTV Uutisille: Kinder-munia vedetään myynnistä myös Suomessa – listalla myös muita Kinder-tuotteitaKinder-suklaamunien salmonellakohu paisuu – Ruotsissakin jättimäinen takaisinveto: "Tuotteita ei tule syödä"Kinder-suklaamunissa salmonellaepäily: Useita lapsia sairastunut Euroopassa
SuklaaRuokaTakaisinvedotSalmonellaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Suklaa
  • 17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 6.9.17:31
    Ruoka

    Nyt on helppo brownie! Ellimaijan ohjeella "ihanan tahmea" lopputulos

  • 7.8.07:44
    Ruoka

    Karu muutos suklaalevyihin – miten leipominen nyt onnistuu?

  • 28.7.10:51
    Fazer

    Fazerin tutut suklaalevyt kutistuvat

  • 23.7.14:33
    Takaisinvedot

    Ruokavirastolta varoitus: Salmonellariski suklaassa!