Ethän halua ärsyttää ravintolan henkilökuntaa? Älä ole yksi näistä tyypeistä.
Ravintoloitsija Alex Proud paljastaa Telegraphissa, millaisia ovat ravintoloiden aphimmat asiakkaat. Ethän sinä vain ole yksi heistä?
1. TripAdvisor-kiristäjät
Tässä ovat pahimmat ulkona syöjät maailmassa. TripAdvisor mainostaa itseään demokraattisena palveluna. Mutta se voi olla pihien ihmisten ase, jolla uhkaillaan ravintoloitsijaa.
Tyypillinen tilanne menee näin. Pöytään tilataan kallista ruokaa ja juomaa. Kaikki menee hyvin, kunnes tarjoilijalle kerrotaan, että pöytäseurue on tekemässä arvostelun TripAdvisoriin (tai muuhun ravintola-arvostelusivustolle tai vaikkapa blogiin) – ja olisiko tästä syystä mahdollisuus saada ateria ilmaiseksi? Heille vastataan kieltävästi, jolloin he keksivät ruoasta vikoja, ja kirjoittavat huonon, valheellisen arvostelun ateriasta.
Valheellista arvostelua on mahdoton saada netistä pois, ja siksi ravintoloitsijat vihaavat TripAdvisoria ja muita vastaavia sivustoja.
2. Humalaiset elostelijat
Älä yritä humalassa iskeä henkilökuntaa. Tässä ei ole kyse harmittomasta flirttailusta, vaan tuijottelusta, koskettelusta ja ehdottelusta. Se on väärin. Yritätkö iskeä kaupan tai pankin henkilökuntaakaan? Niinpä. Miksi siis käyttäytyisit huonosti ravintolassa?
Miltä sinusta tuntuisi, jos asiakas tulisi toimistoosi ja alkaisi iskeä sinua kesken työpäivän? Ennen kuin väität, ettei kyse ole mistään sellaisesta, niin tiedoksesi: kyse on juuri sellaisesta.
Ja kun tarjoilija luultavasti on sinua nuorempi, hänelle lirkuttelu ei saa sinua näyttämään vain lierolta, vaan likaiselta, vanhalta lierolta.
3. Laskun jakajat
Laskun jakajat voidaan jakaa kahteen kategoriaan, joista ensimmäinen on vain pieni ärsytyksen aihe. Siihen kuuluvat ne 10 hengen seurueet, jotka jakavat laskun nätisti tasan kymmenellä eri pankkikortilla. Näissä tapauksissa, jos haluaisitte olla mukavia tarjoilijalle, maksaisitte laskun yhden tai kahden hengen voimin ja sopisitte maksuista keskenänne. Tai maksaisitte käteisellä.

