Suuntaamalla ruokakaupan hevi-osastolta pakastehyllyille voi säästää selvää rahaa, vinkkaa Daily Meal.
Katso yllä olevalta videolta keskustelua ruokahävikistä ja kiertotaloudesta!
Hedelmiä ja kasviksia suositellaan syömään noin puoli kiloa päivässä, eikä perunaa edes lasketa mukaan. Suosituksen noudattaminen voi kuulostaa monen korvaan vaikealta – ja kalliilta. Varsinkin, jos osa kasviksista tai hedelmistä ehtii yleensä pilaantua ennen syömistä.
Kasvisten syönnissä on kuitenkin helppoa säästää ostamalla pakastevihanneksia!
Pakastevihanneksissa ja tuoreissa vaihtoehdoissa on todella eroa kukkaroille. Siinä missä esimerkiksi 150 grammaa pinaattia tai 400 gramman parsakaali voi maksaa sesongista riippuen yli parikin euroa, saa samankokoisen pussillisen vihannesta pakkasesta helposti alle eurolla.
Pakastevihannesten pilaantumisesta ei tarvitse myöskään huolehtia samalla tavalla kuin tuoreiden vaihtoehtojen pilaantumisesta, joten kerralla voi ostaa vaikka isommankin määrän.
Pakastevihannekset yhtä terveellisiä
Entä miten on terveellisyyden laita? Esimerkiksi vuonna 2009 tehty brittitutkimus osoittaa, että pakastekasvikset ovat ravintoarvoltaan aivan tuoreiden kasvisten veroisia. Itseasiassa ravintoaineet saattavat säilyä pakkasessa jopa paremmin kuin pitkään varastoiduissa, käsittelemättömissä kasviksissa.
Tuoreet kasvikset saattavat olla nimittäin jopa kuukausia varastossa ennen käyttöä, ja ajan kuluessa tuotteiden laatu heikkenee ja ravintoarvot saattavat laskea jopa heikommiksi kuin pakastevihanneksilla.
Lähteet: Daily Meal, Ruokatieto
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.