Yhä useampi suomalainen valitsee entistä tarkemmin millaista leipää syö. Leipätiedotus ry:n mukaan kuluttajaryhmät ovat markkinoilla entistä monimuotoisempia ja leipomoiden kuvaillaan olevankin keskellä murrosta.
1:54
Kun kuluttajaryhmät ovat entistä sirpaloituneempia ja vaativampia, niin pienikin leipomo voi löytää asiakaskuntansa.
– Se mahdollistaa pienten leipomoiden erikoistumisen. Leipomo voi ottaa jonkun pienemmän segmentin haltuun. On leipomoita, jotka tekevät vain gluteenitonta, ja se näkyy kauppojen hyllyilläkin yhä enemmän. Gluteenittomia tuotteita eivät kuluta pelkästään keliaakikot. Toiset panostaa kauraan, joka on varmasti nouseva trendi, kuvailee Leipätiedotus ry:n toiminnanjohtaja Kaisa Mensonen.
Leipähyllyllä hinta on yhä enemmistölle tärkein kriteeri ja se on korostunut kauppojen hinnan alennuksien myötä etenkin isojen tuottajien valtiksi. Keskisuuret leipomot ovat puristuksessa, myöntää noin 100 henkeä työllistävä Leipomo Rostenin toimitusjohtaja Kari Meltovaara.

