Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ostatko nuudeleita? S-ryhmän myynneissä nyt mielenkiintoinen ilmiö

2:06Dippinuudelit, hitti vai huti? Testasimme hämmentävän ohjeenKATSO MYÖS: Testasimme hitiksi nousseen nuudeliohjeen – voiko tämä toimia?
Julkaistu 03.08.2022 09:48

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Lomakauden päättyminen ja paluu arkeen heijastuvat suomalaisten ruokaostoksiin, kertoo S-ryhmä tiedotteessaan.

Elokuu tarkoittaa monille suomalaisille paluuta arkirutiineihin, kun työt jälleen loman jälkeen kutsuvat ja perheen pienimmät aloittavat koulutaipaleensa. Muutos näkyy väkisinkin myös suomalaisten ostoskoreissa, eikä ruokakaupasta enää osteta kilokaupalla apetta keskikesän grillausmaratoneita varten. 

S-ryhmä kertoo tiedotteessaan, millainen muutos suomalaisten ruokaostoksissa kesälomien vaihtuessa elokuun arkeen. Ketjun mukaan ruoanlaitosta tulee toden totta arkisempaa, mikä näkyy esimerkiksi riisin myynnissä. Erilaisten riisien myynti kasvaa S-ryhmän kaupoissa heinäkuuhun verrattuna noin 25 prosenttia, ja pastojakin ostetaan noin 14 prosenttia enemmän.

Nuudeleiden myynnissä merkittäviä alueellisia eroja – tässä syy

Testaa nuudeliohjeita:

Harri Syrjäsen thaimaalainen kanakeitto

Nuudelisalaatti – Kari Aihisen nerokas ruoka, joka toimii lämpimänä vokkina tai kylmänä salaattina

Himonuudelit – Hannan helpossa reseptissä on niin koukuttava kastike, että se vie ja sinä vikiset!

Nuudeleiden myynti on sen sijaan oma mielenkiintoinen ilmiönsä: annosnuudelien myynti kasvaa valtakunnallisesti elokuussa heinäkuuhun nähden noin 6 prosenttia, mutta myynneissä näkyy merkittäviä alueellisia eroja.

– Siinä missä esimerkiksi Espoossa annosnuudeleita myydään miltei 20 prosenttia enemmän kuin heinäkuussa, notkahtaa maakunnissa olevien pienempien kuntien nuudelimyynti jopa lähes 40 prosenttia, kertoo päivittäistavarakaupan myyntijohtaja Antti Oksa.  

Oksan mukaan myynnin muutokselle ja alueellisille eroille on selkeä syy.

– Kehitystä selittää sekä lomakauden päätös että opiskelijoiden palaaminen opiskelupaikkakunnille.

Grilliherkkujen tilalle arkista jauhelihaa ja valmisruokaa

Kuten sanottu, suomalaisten grillaamisinto, tai ainakin käytettävissä oleva aika kyseiseen puuhaan, laantuu arjen koittaessa. Grillilihojen sijaan kaupasta napataan ostoskoreihin nyt edullisempia ja helpompia raaka-aineita. 

S-ryhmän tilastot paljastavat, että jauhelihan myynti kasvaa heinäkuuhun nähden koko maassa noin 10 prosenttia ja Uudellamaalla jopa yli 20 prosenttia. Myös erilaiset broilerituotteet, kuten fileesuikaleet ja koipireidet menevät nyt kaupaksi.

Valmisruokakin puhuttelee taas kiireisiä suomalaisia ja välipaloja, kuten jogurtteja ostetaan erityisen paljon opiskelupaikkakunnilla. Esimerkiksi Lappeenrannassa, Jyväskylässä, Rovaniemellä, Tampereella ja Turussa perusjogurtteja myydään elokuussa noin 10 prosenttia enemmän kuin heinäkuussa. Helsingissä ja Vantaalla kasvua on sen sijaan yli 15 prosenttia.

Lue myös: Alle kahden euron kilohinta! Ostoskoriin kannattaa nyt napata fantastinen raaka-aine

Lähde: S-ryhmä

Lisää aiheesta:

Suosikkiyrtin myynti kasvaa nyt satoja prosentteja – miksi rosmariini on niin kallista?Näin ruokakaupassa nyt pihistellään – S-ryhmä paljastaa uudet suosikitNäin eri puolella Suomea syödään pääsiäisenä – ajankohta vaikuttaa erityisesti yhden ruoan menekkiin: "Tulee varmasti olemaan yksi suosikeista"S-ryhmä paljastaa, miten tammikuu vaikuttaa ruokaostoksiin – tämän tuoteryhmän myynnissä radikaali pudotus: "Alas jopa 45 prosenttia"Yksi tuoteryhmä saavutti Suomen ruokakaupoissa täysin poikkeuksellisen suosion: "Kovassa nosteessa, nyt on imu päällä!"Tunnistatko itsesi näistä? S-ryhmän tilastot paljastavat suomalaisten ostokset ruokakaupassa: "Aikamoisena yllätyksenä tuli se, miten korona vaikutti"
RuokakauppaArkiruokaRuokaS-ryhmäMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruokakauppa
  • ma07:00
    Ravintolat

    Neljän ruokalajin illallinen alle 13 eurolla – Henri Alénin ravintolassa tapahtuu marraskuussa kummia

  • 26.10.09:43
    Juomat

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • 23.10.08:20
    Ruoka

    "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiö

  • 20.10.17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • 20.10.08:22
    Ruoka

    Paistopisteiltä löytyy "ylivoimainen välipala" – leipomojohtaja nimeää käänteentekevän hetken suosiossa