Pizzeria Dennis avaa ovensa uudelleen keväällä alkuperäisissä tiloissaan Turun Linnankadulla.
Viime marraskuussa uutisoitiin vuonna 1975 perustetun, legendaarisen turkulaisen pizzeriaketju Dennisin konkurssiin hakeutumisesta.
Pizzerian alun perin Turkuun perustanut, nyt 78-vuotias Dennis Rafkin myi enemmistön pizzeriaketjustaan sijoitusyhtiölle vuonna 2008. Muutamia vuosia myöhemmin myös Dennisin poika Kim Rafkin luopui omasta osuudestaan.
Pizzakeisarina tunnettu Dennis Rafkin suri MTV Uutisten haastattelussa viime vuonna "elämäntyönsä konkurssia", mutta näki kuitenkin myös valoa tunnelin päässä. Rafkinit ryhtyivät toimeen ja päättivät vielä pelastaa perheyrityksen nimen.
Rafkinit saivat elämäntyönsä takaisin
Lopulta suunnitelmat konkretisoituivat: brändi ostettiin takaisin konkurssipesältä ja legendaarinen pizzeria Dennis on keväällä avautumassa alkuperäisiin ravintolatiloihinsa Turun Linnankadulle.
Uudesti syntynyttä Dennisiä pyörittää poika Kim, mutta isä Denniskin aikoo omien sanojensa mukaan olla vahvasti mukana taustajoukoissa. Dennis kertoo MTV Uutisille olevansa erityisen iloinen siitä, että perhe sain neuvoteltua kymmenen vuoden vuokrasopimuksen niin sanottuun vanhaan Denniksen taloon.

