Veriappelsiinit ovat viime vuosina kasvattaneet suosiotaan huimasti suomalaisten kuluttajien keskuudessa. Makean terveyspommin sesonki on lyhyt, joten hedelmästä kannattaa ottaa nyt kaikki ilo irti.
On taas se aika vuodesta, kun veriappelsiinien ystävät rynnivät kauppojen hedelmätiskille hamstraamaan odotettua sesonkiherkkua. Veriappelsiinien sesonki kestää tammikuun alkupuolelta maaliskuun alkuun saakka. Satokausikalenterin mukaan veriappelsiinista on viime vuosina kasvanut ilmiö Suomessa.
– Veriappelsiini on ollut varsinainen some-hitti viimeiset pari vuotta. Veriappelsiini ei paljon enää esittelyjä kaipaa! Sitä voisi kutsua “hedelmien parsaksi”, sillä sen sesonkia odottavat kaikki ruoan ystävät, Satokausikalenterin veriappelsiiniartikkelissa kerrottiin viime vuonna.
Myös SOK:n valikoimajohtaja Antti Oksa tunnistaa veriappelsiinibuumin.
– Veriappelsiini on yksi viime vuosien trendikkäimmistä hedelmistä. Sen myynti jopa kolminkertaistui taas vuonna 2018, ja viime vuonna myynti kasvoi siihen päälle vielä 20 prosenttia. Tämän vuoden sato vaikuttaa hyvältä, joten kasvun odotetaan jatkuvan edelleen.
Miksi hedelmää kannattaa syödä ja miten siitä on kasvanut Suomessa menestystuote?
