Pienpanimobuumi on tasoittanut tietä käsityösiiderille. Siidereiden suosio kasvaa myös maailmalla.
Suomalaiset arvostavat yhä enemmän aitoja makuja niin ruoassa kuin juomassakin. Se näkyy myös pienpanimojen suosiossa.
Käsityöolutbuumi on tasoittanut tietä myös perinteisin menetelmin valmistetulle käsityösiiderille.
– Meidän Crafty-siiderit valmistetaan niin kuin siiderit perinteisesti valmistetaan, eli omenamehua, vettä ja hiivaa käytetään käymistankissa noin neljä viikkoa, ja siideri on siinä valmis, kertoo Saimaan Juomatehtaan toimitusjohtaja Jussi Laukkanen.
Se, mitä suomalaiset ovat tottuneet juomaan siiderinä, on kaukana aidosta siideristä. Laukkasen mukaan bulkkisiiderin myynti on perustunut kuluttajien huijaamiseen.
– Suomessa myydyissä siidereissä on yleensä omenaviiniä tai hedelmäviiniä, maku- ja väriaineita, säilöntäaineita ja lisättyä sokeria. Siitä se ero tulee.
– Me kehotamme kuluttajia juomaan laatua määrän sijaan, se ehkä kuvaa tässä siiderissäkin tätä meidän ajatusta.
Siiderin suosio kasvaa maailmalla
Euroopassa etenkin Iso-Britannia ja Ranska ovat tunnettuja siiderimaita. Laukkanen kertoo, että siideribuumi on leviämässä laajemmallekin. Etenkin Venäjällä ja Itä-Euroopassa siideri on nyt kovassa nosteessa.

