Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

"Istumme aarrearkun päällä" – Lapin marjat ovat parempia selkeästä syystä

9:27Miksi marjat maistuvat paremmilta pohjoisessa?KATSO VIDEO: Miksi marjat maistuvat paremmilta pohjoisessa Suomessa?
Julkaistu 07.05.2024 07:45

Emmi Niiniaho

Mitä pohjoisemmaksi mennään, sitä enemmän marjat ja yrtit sisältävät terveyteen vaikuttavia aineita.

Lapin karuissa olosuhteissa ei välttämättä uskoisi kasvavan superterveellisiä ja herkullisia luonnon antimia.

Pohjois-Suomessa on kuitenkin eteläiseen Suomeen verrattuna yksi valttikortti.

– Pystymme tieteellä näyttämään tänä päivänä todella paljon toteen "kansanviisauksia", itsekin kansanparantajasuvusta tuleva, Arctic Warriors yrityksen perustaja ja toimitusjohtaja Katja Misikangas kertoo Huomenta Suomen haastattelussa.

– Olemme tieteellä todistaneet, että mitä pohjoisemmaksi menee, sitä vahvemmat vaikuttavat aineet on yrteissä ja marjoissa. Sehän johtuu tietenkin siitä, että Lapissa kesällä aurinko paistaa 24 tuntia vuorokaudessa, Misikangas jatkaa.

Yrtit ja marjat myös oikeasti maistuvat erilaiselta pohjoisessa.

– Aromit ovat paljon vahvempia, Misikangas sanoo.

Katso yllä olevalta videolta, millaisia terveystuotteita pohjoisen yrteistä ja marjoista on tehty ja miten kansanparannus on näkynyt Misikankaan lapsuudessa.

Lue myös: Syötkö jo? Makea vitamiiniherkku kannattaa napata nyt ostoskoriin

Aasiasta tuodut yrtit "kuin haamu" kotimaisiin verrattuna

Pohjoisessa kasvaneilla luonnon antimilla on paljon hyviä terveysvaikutuksia.

– Kuusenkerkkä esimerkiksi on todella vahva C-vitamiinipommi. Toki siellä on antioksidantteja ja vanha kansa on käyttänyt kuusenkerkkää keuhkosairauksiin – yskään ja flunssaan, Misikangas kertoo.

kuivattu väinönputkiKuivattu väinönputken juuri sisältää runsaasti C-vitamiinia.Shutterstock

Väinönputki puolestaan on saamelaisten pyhä yrtti.

– Saamelaiset aikoinaan selvisivät rankasta talvesta väinönputken avulla, koska se on todella C-vitamiinipitoinen ja siihen aikaan ehkäisi muun muassa keripukkia, Misikangas kertoo ja lisää, että väinönputki on myös antibakteerinen.

Suomalaisessa luonnossa kasvanutta terveysruokaa ei kuitenkaan Misikankaan mukaan hyödynnetä läheskään niin paljoa kuin potentiaalia olisi.

– Meillä on niin mahtava luonto, me suoraan sanottuna istumme aarrearkun päällä ja hyödynnämme sitä todella vähän, Misikangas toteaa.

Väinönputkea ja ruusujuurta tuodaan Suomeen myös Aasiasta, mutta maku on Misikankaan mukaan "kuin haamu" verrattuna Lapissa kasvaneisiin yrtteihin, joita voisi kerätä enemmän ja nimenomaan kestävällä tavalla.

Lue myös: Maailman suurin mustikka löytyi – tältä se näyttää

Lue myös: Mustikan ja pensasmustikan todellinen ero – kumpi on terveellisempää?

Katso myös: Näin saat imettyä pakastepussista ilmat pois ruoan säilömistä varten

0:50Näin saat imettyä muovipussista ilmat pois ruoan säilömistä vartenNäppärää niksiä varten tarvitset vain suljettavan pussin sekä kulhollisen vettä.

Katso Makuja-sivuston parhaat reseptit!

Lisää aiheesta:

Palkitulta kokilta yllättävä vinkki: "Myrkyksi" tuomittu raaka-aine onkin erinomainen mausteMustikkaa vai pensasmustikkaa? Hanna Partanen kertoo, kumpi on terveellisempääÄlä tee tätä virhettä, jos pakastat marjoja!Suomalaisista marjoista uusia lääkeaineita – hillan siemenistä löytyi yhdisteitä, jotka tehoavat sairaalabakteeriin"Sitä soisi käytettävän paljon nykyistä enemmän" – Kuluttaja listasi lähimetsien aliarvostetut herkut: Poimi ravintopommit talteenTakapihaltasi voi löytyä jo nyt ilmaista herkkua – "todella hyvää ja ravintorikasta ruokaa!"
MarjatYrtitLappiTerveys ja hyvinvointiHuomenta SuomiMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Marjat
  • 24.9.15:50
    Syöpä

    Suomalaisesta marjasta löytyi jälleen uusi terveysvaikutus – apua jopa syöpiin?

  • 19.9.10:29
    Ruoka

    Älä sulata pakastettuja marjoja jääkaapissa

  • 18.9.10:29
    Ruoka

    Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"

  • 16.8.17:28
    Leivonta

    Marjapiirakka, jota kaikki rakastavat – superhelppo valmistaa!

  • 13.8.07:43
    Ruoka

    Kotimaisilla ja ulkomaisilla marjoilla yksi selvä ero – Hanna Partanen muistuttaa riskistä