Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hyödynnä kinkunjämät helppoon pastaan – Harri Syrjäsen reseptissä on hittipizzan makumaailma: "Suomen suosituimmat raaka-aineet"

0:46Näin valmistuu Harri Syrjäsen Americana-pastaVideolla Harri Syrjänen näyttää, kuinka Americana-pasta valmistuu.
Julkaistu 25.12.2023 14:04

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

MTV3-kanavankin kokkiohjelmista tuttu Harri Syrjänen on vinkannut parikin eri reseptiä joulukinkun hyödyntämiseksi. Hyödynnä kinkku pastassa tai munakkaassa!

Jouluruoka saattaa alkaa tulla hyvinkin nopeasti jo korvista ulos, mutta johonkin jääkaapissa pönöttävä kinkunpuolikas lienee hyvä hyödyntää. Viimeistään siinä vaiheessa, kun kinkku ei enää maistu leivänkään päällä, kannattaa ottaa testiin tv-kokin reseptivinkit.

 MTV3-kanavalta tuttu, Kokkisota-ohjelmassakin kisaava kokki, Harri Syrjänen, vinkkasi jo vuonna 2021 herkullisen tavan hyödyntää joulukinkun jämiä maukkaassa pastassa.

Yhdessä kasarissa valmistuvan pastan makumaailma on napattu suoraan yhdestä suomalaisten suosikkipizzasta, Americanasta. Kinkun lisäksi pastaan tuleekin aurajuustoa ja ananasta.

– Nyt se on syntynyt, uskallatko kokeilla? Joulun kysytyin kysymys, mitä tehdä ylimääräiselle joulukinkulle. Tämä kysymys on esitetty mulle ainakin 10 000 kertaa, Syrjänen kertoi Instagram-tilillään pari vuotta sitten.

– Tässä vastaus, kaikki Suomen suosituimmat raaka-aineet samassa kattilassa. Suomen kansa ei voi olla väärässä, mutta kuuluuko ananas pastaan?

Katso resepti: Harri Syrjäsen Americana-pasta

Katso yllä olevalta videolta, kuinka pasta valmistuu!

Joulukinkku sopii myös munakkaaseen

Viime vuonna kokki vinkkasi joulukinkun sopivan hyvin myös välipäivien kinkku-juustomunakkaaseen.

– Superhelppo ja törkeen hyvä, kokki kehui tuolloin Instagram-julkaisussaan.

0:57Näin valmistuu Harri Syrjäsen kinkku-juustomunakasHarri Syrjänen näyttää videolla, kuinka kinkku-juustomunakas valmistuu.

Munakkaan voi valmistaa joulukinkun sijaan muutakin kinkkua hyödyntämällä, ja juustoksikin voi valita juuri oman suosikkinsa. 

Katso resepti: Harri Syrjäsen kinkku-juustomunakas

Lue myös: Kuinka monta päivää joulukinkku säilyy syömäkelpoisena?

Lisää aiheesta:

Harri Syrjäsen reseptissä "Suomen suosituimmat raaka-aineet" – hyödynnä kinkun jämät helppoon pastaanJoulukinkku sopii myös munakkaaseen – testaa Harri Syrjäsen resepti: "Superhelppo ja törkeen hyvä" Hyödynnä kinkunjämät helppoon pastaan, jonka makuyhdistelmä on hyvinkin tuttu – Harri Syrjänen vinkkaa reseptin: "Suomen kansa ei voi olla väärässä"Hyödynnä tämä edullinen herkku kermaisessa pastassa – Harri Syrjänen muistuttaa: "Sesonki on nyt parhaimmillaan"Harri Syrjänen vinkkaa, kuinka hyödynnät kinkunjämät helppoon pastaan – tätä makuyhdistelmää moni rakastaa: "Suomen kansa ei voi olla väärässä"Tämä klassikkopasta valmistuu kiireessäkin – testaa Soppamiehen simppeli resepti: "Niin helppoa ja nopeaa"
RuokaPastaJouluruokaNopeat ja helpotHarri SyrjänenKinkkuaAnanasPizzaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • Eilen11:26
    Ravintolat

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • Eilen09:31
    Arkiruoka

    Vappu Pimiän superhelppo arkiruoka on hitti: Kanapullat alle puolessa tunnissa!

  • Eilen08:22
    Kasvikset

    Aivan lyömätön kaaliruoka: Superherkku voi auttaa jopa laihtumaan

  • ke17:45
    Halloween

    Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjetta