Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Housuissa käynyt pihvi ja muut tositarinat, jotka saavat sinut kammoksumaan ravintolassa syömistä

Kuvituskuvan ravintola ei liity mainittuihin tapahtumiin.
Kuvituskuvan ravintola ei liity mainittuihin tapahtumiin.Shutterstock
Julkaistu 01.04.2017 09:30

MTV LIFESTYLE

Kaikki ovat varmasti kuulleet ainakin yhden urbaania legendaa muistuttavan tarinan ravintoloissa tapahtuneista kauheuksista.

Lattian kautta lautaselle laitetut pihvit ja olut sylkylisällä ovat vielä pientä, kun verrataan niitä nettisivusto Quorassa jaettuihin tarinoihin.

Ihmiset ovat paljastaneet sivustolla tositarinoita pahimmista kokemuksistaan, joihin he ovat törmänneet ravintoloissa asiakkaina tai työntekijöinä ollessaan.

Oksennusta oli kaikkialla

Four Season -hotellissa kokkina työskennellyt Addis Aquinas paljastaa Quora-sivustolla esimiehensä käskeneen hänen liottaa kokonaisia kanoja valkaisuaineliuoksessa siinä vaiheessa, kun pilaantuneet kanat olivat alkaneet haista pahalle.

– Tein työtä käskettyä, vaikka ajatuskin ällötti minua, Aquinas kirjoittaa.

Daniel Yoon puolestaan kertoo työskennelleensä korealaisessa ravintolassa. Eräänä perjantai-iltana 40 hengen seurue tuli viettämään syntymäpäiväjuhlia. Täysi-ikäisyyttä juhlinut poika joi itsensä niin huonoon kuntoon, että päätyi oksentamaan joka puolelle ravintolan WC-tiloja.

– Pienet kananpalat tukkivat lavuaarin ritilän ja jouduin kumihanskat kädessä noukkimaan paloja pois, Yoon kertoo.

Gillian Schifreen kertoo sivustolla ex-miehensä olleen töissä italialaisessa ravintolassa, johon lauantai-iltaisin jonotettiin.

– Paikallisella koviksen maineessa olevalla miehellä oli tapana kävellä jonon ohi ja vaatia pöytää seurueelleen, Schifreen aloittaa tarinansa.

Tarjoilijat pelkäsivät tyyppiä ja huolehtivat hänelle pöydän jonon ohi.

– Hän tilasi aina kypsän pihvin.

Mies ei kuitenkaan tiennyt, että kokki hieroi lihanpalaa aina sukuelimiinsä ennen kuin heitti sen pannulle ja tarjoili asiakkaalle.

– Henkilökunnan mielestä tämä oli hauskaa, vaikkei mies itse kiusanteosta tiennytkään, Schifreen kertoo.

Lähteet: Quara, Daily Mail 

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Asiakkaan hävytön huijaus brittiravintolassa tallentui valvontakameraanMichelin-ravintolalle murska-arvio: "Pöyristyttävästä" kokemuksesta viraalihitti – vielä hämmentävämpi on ravintolan vastineNainen tilasi paistettua kanaa – pinnan alta paljastui jotain käsittämätöntä: "Kuinka ihmeessä…"Tarjoilija lisäsi hampurilaisen väliin täytteen, jota asiakas ei todellakaan pyytänyt – "olisin voinut oksentaa""Päärynäsiideri maidolla" – suomalaistarjoilijat paljastavat oudoimmat tilaukset baareissa ja ravintoloissaNainen sai ravintolassa jäätävän raivokohtauksen – syynä pannukakut
Mitä ihmettä?RavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana