Keittiömestari Sasu Laukkonen laittaa pillit pussiin ja sulkee Michelin-ravintola Oran Helsingissä keväällä, kertoo ravintolamedia Avec.
Helsingin Huvilakadulla sijaitseva yhden Michelin-tähden ravintola lopettaa toimintansa huhtikuun lopussa. Ravintoloitsija ja keititömestari Sasu Laukkonen kertoo ravintolamedia Avecille prioriteettinsa muuttuneen ja kokki haluaa keskittyä nyt omaan terveyteensä sekä perheeseensä.
– Minulla on ollut reilu 12 vuotta ravintola, ja tyttäreni täyttää tänä vuonna 14 vuotta. Arvaa, kummanko luona olen viettänyt enemmistön illoista ja jokaisen viikonlopun. On varmasti helppo ymmärtää, miksi valitsen nyt toisin, Laukkonen toteaa Avecille.
Huippuravintolat lopettavat nyt yksi toisensa jälkeen. Kesällä 2022 uutisoitiin helsinkiläisen Michelin-ravintola Inarin sulkeutumisesta. Tammikuussa 2023 uutisoitiin puolestaan maailman parhaaksi valitun ravintola Noman lopettamisesta.
Lue myös: Maailman parhaaksi valittu ravintola sulkee ovensa: "Aloitamme uuden aikakauden"
Avecin mukaan Laukkonen ei aio jättäytyä kokonaan pois alalta, mutta keskittyy toisenlaisiin projekteihin. Kokki on mukana toukokuussa jälleen Fiskarsissa avautuvan Waldemar-pizzerian toiminnassa ja haaveilee lisäksi oman veitsihuoltoon keskittyneen yrityksen perustamisesta.
