Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Alicen kauppavideo havainnollistaa, miten käristävän kuuma Britanniassa nyt on

Suklaat sulivat hyllyille ennätysahelteessä.
Suklaat sulivat hyllyille ennätysahelteessä. Pikkukuvat KameraOne, taustakuva Shutterstock
Julkaistu 20.07.2022 08:43

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Brittinainen esitteli helteen vaikutuksia hittivideollaan.

Iso-Britanniassa kärvistellään helteessä. Lontoossa mitattiin maan jo uusi lämpöennätyskin: 40,3 astetta.

Miten kuuma saarivaltiossa sitten on? Alice Nadia havainnollisti tilannetta TikTok-videollaan, joka on kerännyt jo 1,7 miljoonaa katsojaa.

Lue myös: Tunnista nestehukan oireet: Janon tunnetta ei kannata jäädä odottelemaan

Kuvasi kaupan sulaneet suklaat

Hittivideollaan Alice kertoo olevansa B&M-ketjun liikkeessä Yorkshiressa. Hän näyttää ja kuvaa hyllyillä suklaalevyjä, jotka ovat sulaneet helteessä täysin nestemäisiksi. Näet videon jutun alusta!

– Olen käynyt monessa kuumassa B&M:ssä kesän aikana, mutta tämä oli pahin, Alice kuvaili kommenteissa.

Video on kuvattu 14. heinäkuuta 2022. Alicen mukaan kauppa "tuntui uunilta" eikä ilmastointilaitteita ollut.

– Kaupassa oli kuumempaa kuin ulkona. Minun piti poistua nopeasti, hän kertoo.

– En löytänyt yhtään suklaapatukkaa, joka ei olisi pilalla, joten päätin kuvata ne ja laittaa videon TikTokiin seuraavana päivänä. En odottanut näin suurta reaktiota videoon!

Lue myös: Moni kännykkä on nyt kovan paikan edessä – näillä vinkeillä vältät kalliit luurihaverit

"En tajua, miten henkilökunta selviää vuorostaan"

Moni muukin kertoi helleaallon aikana havainneensa, ettei kaupoissa ole ilmastointia.

– Olin omassa B&M:ssäni viime viikolla ja se oli kuin sauna, minun piti poistua. Se oli enemmän kuin vitsi. En tajua, miten henkilökunta selviää vuorostaan, yksi kommentoija kuvaa.

Osa katsojista kertoi vaatineensa kauppaketjulta toimia ilmastoinnin asentamiseksi tai korjaamiseksi, mikäli se on rikki. Huumoriakin tilanteesta kuitenkin löytyi; moni kertoi suorastaan odottavansa alennusmyyntiä, johon sulaneet suklaat kenties päätyvät.

– En tiedä, miksi tämä on minusta niin hauskaa. Huutonauran täällä, nuo ylähyllyllä olevat [suklaat] roikkuvat reunan yli kuin sanoen "pliis, auta", kommenteissa vitsaillaan.

– Shh, älä metelöi, ne nukkuvat, toinen kommentoija heittää.

Lue myös: Ruokaa ilman uunia! Kari Aihisen superhelppo keitto valmistuu blenderissä: "Onko hyvää? Täydellistä!"

Lue myös: Täydellinen ruokaratkaisu kesäkeleihin? Testaa Harri Syrjäsen salaattivinkki: "Törkeen hyvää, helppo tehdä..."

Katso myös: Pitkä matka kaupasta kotiin? Näin pakkaat jäätelön helteellä: 

0:38Näin saat jäätelön säilymään kaupasta kotiin ilman kylmälaukkua

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: KameraOne, Mirror.co.uk, Ladbible.com, Tiktok.com/@alicensx

Lisää aiheesta:

Demure villitsi somen – mistä oikeasti on kyse?TikTokissa keksittiin "kätevä lentokenttäniksi", jolla välttää jonot – kritiikkiä sataa ja syystäSuositusta leffasta tuttu lomaidea villitsi somessa – tällä majoitusniksillä voi säästää rahaa: "Minulle tulvi vastauksia"Italialaisohjelmassa naisia kehotettiin tekemään ruokaostoksia "sensuellisti" – kyykistelyoppaasta kritiikkiä: "Mikä vuosisata nyt on?"Maistaisitko itse? Naisen pasta-annos hämmentää somessa: "Jollain kierolla tavalla minua kiinnostaisi kokeilla tätä"Alayna huijasi äitinsä luulemaan, että osavaltio kieltää alkoholin myynnin – näin äiti reagoi
KesäRuokaSomehititIso-BritanniaHelleMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Kesä
  • 4.11.14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"

  • 28.10.16:15
    Sää

    Nyt sataa kuin kesällä – sitten Suomi halkeaa kahtia

  • 22.10.15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • 23.9.10:50
    Sään pyörteissä

    Ensilumi on mätkähtänyt jopa elokuussa – näin se yleensä sataa eri puolilla Suomea

  • 17.9.12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"