Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjäjärjestö tiukkana MTV Uutisextrassa: Paikallinen sopiminen ei kuulu tes-pöytiin

Julkaistu 04.06.2016 18:25
Toimittajan kuva

Leea Ollikainen

leea.ollikainen@mtv.fi

LeeaOlli

Kiistaa paikallisen sopimisen soveltamisesta järjestäytymättömissä yrityksissä sovitellaan ensi viikolla. Yrittäjäjärjestöt haluavat yhä mukaan neuvottelupöytään, vaikka Suomen Yrittäjät tyrmäsi jo kertaalleen hallituksen kompromissiesityksen.

Perheyritysten liitossa ollaan periaatteesta samoilla linjoilla.

– Kysymys on siitä, että tässä sopimuksessa tuodaan luottamusmies järjestäytymättömän yrityksen maailmaan, toteaa Perheyritysten liiton toimitusjohtaja Leena Mörttinen MTV Uutisextrassa.

Mörttisen mielestä paikallisesta sopimisesta pitää säätää lailla, koska se on niin iso rakenteellinen muutos.

– Hallitukselta oli virhe mennä ay-liikkeen linjauksen taakse ja suostua siihen, että paikallista sopimista ei edistetä lainsäädännöllä vaan työehtosopimusten kautta.

Mörttisen mukaan nykyjärjestelmä, jossa työmarkkinajärjestöt neuvottelevat ja sopivat työelämäasioista, ei sovi rakennemuutosten ajamiseen.

– Se järjestelmä on tehty tekemään sopimuksia tilanteessa, jossa me liikumme syklisesti, välillä ylös välillä alas, mutta ei tällaisessa murroksessa, jossa nyt ollaan.

Mörttinen muistuttaa, että ammattiliitot edustavat jäseniään.

– Kun ne lähtevät neuvottelemaan paikallisesta sopimisesta ja tehtäväksi annetaan, että sopikaa nyt sitten samalle viivalle järjestäytymätön työntekijä, joka ei ole jäsen, niin onhan se ihan absurdi tehtäväksianto.

Yrittäjäjärjestöissä toivotaan siis, että niille avautuu paikka neuvotteluissa, joissa sovittaisiin uudet säännöt paikalliseen sopimiseen.

– Ilman muuta pitää tehdä yhteisymmärryksessä lainsäädäntömuutos, koska eihän siitäkään hyvää tullut, kun yritettiin syksyllä tunkea väkisin lakeja kurkusta sisään.

MTV:n Uutisextra lähetetään Seitsemän Uutisten jälkeen kello 19.10. Koko lähetyksen voit katsoa myös oheiselta videolta.

Lisää aiheesta:

Miksi paikallinen sopiminen on niin iso asia? Tätä hallituksen ajamat uudistukset tarkoittaisivat työntekijälleKeskuskauppakamarin Romakkaniemi puolustaa paikallista sopimista: Yrityksissä tiedetään, miten työ ja ulkoistamiskäytännöt kannattaa järjestääSAK:n Elorannan mukaan ay-liike voi vielä estää Metsäteollisuuden aikeet – "Tanssiin tarvitaan aina kaksi"Paikallisesta sopimisesta ei ole päästy sopuun, kertovat SAK, Akava ja STTK – syyttävät työnantajia "täydellisestä kompromissihaluttomuudesta"MTV:n Uutisextrassa vieraillut yrittäjien Pentikäinen purkaisi yleissitovuuden – "Ay-liikkeellä liikaa valtaa Suomessa"Vanhanen jumittavasta yhteiskuntasopimuksesta: Neuvotteluissa ei pattitilannetta
MTV UutisextraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 1.11.11:29
    Taksit

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 31.10.17:57
    Jäänmurtajat

    Ministeri Ranne MTV:lle: Suomi tilaa kolmesta viiteen uutta jäänmurtajaa – nimesi ensimmäisen

  • 25.10.09:00
    Politiikka

    Antti Kaikkonen arvostelee hallitusta etätyöläisten verotuksen kiristämisestä: "Kyllä vähän ihmettelen"

  • 24.10.20:00
    Antti Kaikkonen

    Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 24.10.18:24
    Antti Kaikkonen

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua