Maailmassa riittää synkkiä uutisia, mutta tästä artikkelista niitä et löydä. MTV Uutiset koostaa tähän artikkeliin joka viikko uutisia, joista tulee hyvä mieli.
Maailmassa riittää synkkiä uutisia, mutta tästä artikkelista niitä et löydä. MTV Uutiset koostaa tähän artikkeliin joka viikko uutisia, joista tulee hyvä mieli.

Sulhaspoika havaitsi varastaneensa huomion hääjuhlista otetussa kuvassa. Mistä oli kyse? Lue koko juttu täältä!

Kiipeilijä Will Birkett, 28, koki elämänsä yllätyksen ollessaan kiipeilemässä maaliskuussa kallioseinämää ylös Silverdalessa Englannissa. Katso täältä, millainen yllätyskohtaaminen oli!

Australian Sydneyssä sijaitsevalla juna-asemalla tapahtui kummia, kun utelias kilpahevonen eksyi matkustajalaiturille. Hevoselle ei käynyt kuinkaan karkumatkallaan. Lue täältä, mistä on kyse!

Muodin huipulle -ohjelman voittanut Miro Hämäläinen on luonut vuosia uraa muotisuunnittelijana Amsterdamissa, ja hänen asujaan on nähty maailmantähtienkin yllä. Hämäläisen työtä ajaa voimakas sanoma, jota hän haluaa vahvasti alleviivata.
Lue täältä koko haastattelu!

Helsingin kaupunki pitää lampaita, koska kaupunki tarvitsee niitä. Lampaille riittää töitä maisemanhoitajijna. Tänä keväänä Haltialassa syntyi 60 karitsaa.

Suomessa on kehitelty ennennäkemätön sushi, jossa kerrotaan olevan kymmenen kertaa vähemmän kaloreita perinteiseen japanilaiseen sushiin verrattuna. Sushipohjassa ei käytetä lainkaan riisiä ja siinä ei ole myöskään hiilihydraatteja.
Maistuuko uusi sushi perinteisen sushin ystäville? Lue koko juttu täältä!
Mikä oli oma suosikkisi? Voit jakaa sen somessa aihetunnisteella #mtvuutiset #hyvauutinen
MTV Uutiset ottaa vastaan vinkkejä sekä kuvia ja videoita hyvistä kokemuksista, sankariteoista ja paikallisista ilon aiheista. Voit laittaa omasi osoitteella uutiset@mtv.fi tai tämän linkin kautta. |