Ylipainon riski moninkertainen – lapsen saaminen nuorena ei olekaan hyvä idea?
Selvityksen mukaan teiniäitiys lisää ylipainon riskiä.
Michiganin yliopiston selvityksen mukaan teiniäitiys lisää ylipainon riskiä naisella. Selvityksessä kävi ilmi, että 19-vuotiaana tai aiemmin esikoisensa synnyttäneet naiset olivat hyvin ylipainoisia noin 33 prosenttia todennäköisemmin kuin muut.
Teiniäidit olivat muihin verrattuina ylipäätään huomattavasti harvemmin normaalipainoisia, kertoo Daily Mail. 19–23-vuotiailla ylipainon riski oli 32 prosenttia suurempi kuin 20-vuotiaana tai myöhemmin synnyttäneillä.
– Kun huolehdimme teiniäideistä, meillä on niin paljon välittömiä huolenaiheita – lastenhoito, asuminen, koulu, sosiaalinen ja taloudellinen tuki – ettemme usein ajattele pitkäaikaisia terveysvaikutuksia, kuvailee tutkimuksen tekijä, tohtori TammyChang.
Changin mukaan tarvitaan kuitenkin lisätutkimuksia teiniäitiyden ja ylipainon välisen yhteyden ymmärtämiseksi.
– Ylipaino on laaja ja kallis terveysongelma, jota on vaikeaa peruuttaa. Siksi on äärimmäisen tärkeää tunnistaa riskiryhmät ajoissa ja puuttua tilanteeseen.
Tutkimus julkaistiin American Journal of Obstetrics and Gynecologyssa.
Lue myös:
AVA/Maria Aarnio
Lähde: Daily Mail
Kuva: Colourbox
Uusimmat
-
22:06
WHO:lta synkkiä uutisia: Koronavirusta ei kukisteta tämän vuoden aikana
-
22:02
Tommi Korpelan seuraava päärooli on kävelevä penis: Satiirinen lyhytelokuva ottaa kantaa dick pic -ilmiöön ja karnevalisoi sukupuolirooleja
-
21:49
Ottaako Puola toisena EU-maana käyttöön kiinalaisen koronarokotteen? Unkari aloitti jo viime viikolla
-
21:44
Yrittäjiltä tiukkaa palautetta viranomaisille: Jo riittää pandemiaheprea – ”Hyvin vaikea normaalin ihmisen ymmärtää”
-
21:29
Esapekka Lappi laittoi norjalaistähden uholle tylyn lopun – "Viikonlopun tavoite oli ajaa Andreasta pataan"
-
21:29
Oulun kaupunginsairaalassa koronatartuntojen rypäs – 45 tartuntaa, kolme saattohoitopotilasta kuollut
-
21:27
Toisen maailmansodan aikainen pommi räjäytettiin Englannissa – video osoittaa, miksi yli 2000 asukasta piti evakuoida kodeistaan ennen toimenpidettä
-
21:15
Huomasitko! MTV Uutisten lähetyksissä välähti tänään jotain uutta
-
21:10
Asiantuntijalta kovaa ryöpytystä Norjan suuntaan – "B-tason maa"
-
20:49
Henri Alénilta nasakka twiitti ravintola-alan tilasta – Kalle Palander lohkaisi heiton, joka räjäytti pankin: "Parasta Twitterissä vuosiin"
-
20:44
Kokeilu siirtää nuoret ja pitkäaikaistyöttömät te-toimistoilta kuntien vastuulle – ex-työministeri: "En ole kuullut kenenkään puolustavan nykysysteemiä"
-
20:43
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväkyläläisestä koulusta kymmeniä karanteeniin – potilaiden määrä kasvoi sairaaloissa lähes 30:lla
-
20:43
Kookoolla kaasu pohjassa – nyt vahvistui hyökkäys
-
20:35
Ristomatti Hakolan ja Joni Mäen hopeajuhlien kulisseissa tapahtui – huoltopäällikkö koki tutun kohtalon
-
20:30
Viron ilmaantuvuusluku pomppasi ensi kertaa yli tuhannen – koronarajoituksia kiristettiin tänään: "Läheskään kaikilla ei ole maskeja"
-
20:24
Pääministeri Marin Twitterissä: Valmiuslain pykälien käyttö selvitetään vielä kertaalleen
-
20:23
Pikkukaupungin virasto kuvasi jäähyväisvideota Connien eläkkeen kunniaksi – julkaisi vahingossa: "Ei todellakaan ollut tarkoitettu muiden nähtäväksi"
-
20:16
Ruotsin hiihtotähden outo tapa herättää huomiota MM-kisoissa: "Kehoni keino sanoa, että olen valmis"
-
20:04
Tallink nostanut kanteen Tallinnan satamaa vastaan – vaatii yli 15 miljoonan euron korvauksia liian korkeista satamamaksuista
-
20:02
Rehtori pitää yläkoulujen etäopetusta oikeana ratkaisuna: "Koronajäljitys on niin kuormittunut" – oppilaille edessä on kuitenkin rankka jakso
-
Lataa lisää