Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Ilmavoimat poistaa hakaristin lipuistaan

Hakaristit ovat aiheuttaneet kiusallisia tilanteita Ilmavoimien tehdessä kansainvälistä yhteistyötä.
Hakaristit ovat aiheuttaneet kiusallisia tilanteita Ilmavoimien tehdessä kansainvälistä yhteistyötä.MTV
Julkaistu 28.08.2025 10:56
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Hakaristin poistaminen on osa Ilmavoimien lippu-uudistusta, Yle kertoo.

Ilmavoimat aikoo poistaa hakaristin joukko-osastojensa lipuista, kertoo Karjalan lennoston komentaja, eversti Tomi Böhm Ylelle.

Syynä on ulkoinen paine. Hakaristit ovat aiheuttaneet kiusallisia tilanteita, kun Ilmavoimat on tehnyt kansainvälistä yhteistyötä.

– Olisimme tämänkin lipun kanssa voineet mennä, mutta joskus voi tulla kiusallisia tilanteita ulkomaalaisten vieraiden kanssa. On ehkä järkevää elää ajassa, Böhm sanoo Ylelle.

Böhm ei osaa vielä kertoa tarkkaa aikataulua hakaristien poistamiselle joukko-osastojen lipuista, mutta toivoo sen tapahtuvan hänen komentajakaudellaan.

Böhm kertoo Ylelle, ettei asiaan liittyen ole tullut poliittista painetta.

Ilmavoimien esikunta luopui hakaristitunnuksen käytöstä viime vuonna.

Hakaristitunnuksesta luopuminen on ollut ajoittain esillä julkisuudessa.

Vuonna 2021 Saksan ilmavoimien osaston everstiluutantti Mathias Boehnke jätti osallistumatta puolustusvoimien lippujuhlaseremoniaan Lapin lennoston lipun takia. 

hakaristiVasemmalla ilmavoimien esikunnan entinen tunnus, oikealla nykyinen ilmavoimien yleistunnus.

Lue lisää: Saksalaiset jättivät lippujuhlan seremonian väliin hakaristin takia

BBC hämmästelee Suomen ilmavoimien päätöstä luopua natsi-Saksaan yhdistetyn symbolin käytöstä kaikessa hiljaisuudessa – nostaa esiin myös väitteen historiasta: "Suomi ja Saksa olivat liittolaisia"

Uutinen päivittyy.

Lisää aiheesta:

Asiakirjat paljastavat: Tämän takia Ilmavoimat haluaa eroon hakarististäHakaristin käyttö on jo nolannut Suomea maailmalla – kaataako se maineemme? Tämä on natsien tärvelemän symbolin taustaHS: Ilmavoimien uudeksi lipputunnukseksi todennäköisesti kotkaMaanpuolustuskorkeakoulussa oli tänään erityinen lipunnosto – "Liehuu ilolla""Muistutetaan, että Suomi on pieni sotilasmahti" – Näkyykö Nato-hakemus lippujuhlan paraatissa lauantaina?Saksalaiset jättivät lippujuhlan seremonian väliin hakaristin takia – "Saksalaisena upseerina en voi esiintyä sellaisen symbolin kanssa"
IlmavoimatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ilmavoimat
  • 24.10.18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 30.9.20:32
    Turvallisuus

    Tällaisen drooniyksikön Suomi lähettää Tanskan avuksi

  • 23.9.10:21
    Droonit

    Näin toimitaan, jos Suomen ilmatilaa loukataan

  • 21.9.14:23
    Saksa

    Asiakirjat paljastavat: Tämän takia Ilmavoimat haluaa eroon hakarististä

  • 20.9.16:05
    Ilmatilaloukkaus

    Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään: Koneet ohittivat Tallinnan, loukkaus kesti pitkään