Puolustusvoimien lippujuhlaa juhlittiin perjantaina jo toistamiseen perättäin ilman paraatia. Päivää juhlistettiin kuitenkin eri puolilla pienimuotoisilla seremonioilla. Saksalaissotilaat eivät kuitenkaan osallistuneet Rovaniemen seremoniaan.
Rovaniemellä valmistaudutaan Norjan johtamaan Arctic Challenge 2021 -lentotoimintaharjoitukseen, johon osallistuu sotilaita useista maista. Mukana on myös Saksan ilmavoimien osasto.
Rovaniemen lentotukikohdassa järjestettiin perjantaina seremonia puolustusvoimien lippujuhlan kunniaksi. Myös Saksan ilmavoimien osaston everstiluutantti Mathias Boehnke sai kutsui tilaisuuteen. Hän jätti kuitenkin osallistumatta seremoniaan Lapin lennoston lipun takia.
– Minulle kerrottiin etukäteen, että lippu on mukana seremoniassa, joten päätin, etten voi osallistua. Vaikka tilaisudella on hyvä, tai mitä parhain tarkoitus, en voi saksalaisena upseerina esiintyä sellaisen symbolin kanssa, Boenhke sanoo.
Saksassa hakaristisymbolin esilläpitäminen on kielletty ja siitä voi saada jopa vuosia vankeutta.
– Hakaristin kanssa esiintyminen olisi riittävä syy erottamiseeni asevoimista, Boehnke selventää.
Hän kertoo olevansa tietoinen suomalaisessa sotilasperinteessä esiintyvästä hakarististä ja kuulleensa maassamme käytävästä keskustelusta ilmavoimien symboleista.
Ilmavoimien esikunta luopui hakarististä
Lapin lennoston sinipohjaisessa lipussa on kuvattuna Akseli Gallén-Kallelan suunnittelema ilmavoimien lentomerkki, jossa on siipien ympäröimä mustavalkoinen hakaristi. Tangonpuoleisessa yläkulmassa on Hämeen historiallisen maakunnan ja Kanta-Hämeen nykyisen maakunnan vaakunasta tuttu ilveshahmo tähtineen ja ruusuineen. Se on lipussa muistona ajalta, jolloin joukko-osasto toimi vielä Jyväskylän maalaiskunnan Tikkakoskella ja oli nimeltään Hämeen Lennosto. Muutto Rovaniemelle tapahtui vuonna 1973.

