Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: 80-vuotiaan Linnéa-rouvan avustaja kertoo perheenyhdistämistaistelustaan: Lapset eivät enää puhu minulle

Lehtikuva
Julkaistu 25.09.2016 11:34

MTV UUTISET

Linnéa Mynttinen nousi julkisuuteen tammikuussa, kun Yle kertoi 80-vuotiaan kirkkonummelaisen leskirouvan ottaneen irakilaisen pakolaisen, Ali Kemil al-Sammarnaien, henkilökohtaiseksi avustajakseen.

Linnéan ja Alin ystävyydestä ja avustajasopimuksesta kerrottiin myös MTV Uutisten nettisivuilla kevään aikana.

2:15Ali Kemil al-Sammarnaien:"Vanhukset ja vanhempamme ovat kaikista tärkeimpiä"

Myöhemmin Punainen Risti palkitsi Mynttisen Ennakkoluuloton Edelläkävijä -tunnustuksella. 

Ali sai turvapaikan Suomesta helmikuussa, jonka jälkeen hän on ponnistellut lujasti saadakseen vaimonsa ja lapsensa luokseen.

Yle Uutisten mukaan perheenyhdistämishakemuksen jättämistä on vaikeuttanut kuitenkin muun muassa se, että lähin Suomen suurlähetystö sijaitsee Turkin Ankarassa, jonne vaimon ja lasten pitäisi taittaa Irakista 1500 kilometrin matka.

Turkki eväsi maahantulon vaikka oli myöntänyt viisumit

Ylelle antamassaan haastattelussa Ali kertoo saaneensa viimein tämän kuun alussa hankittua perheelleen ja itselleen viisumit sekä lentoliput Turkkiin lainaamalla niihin rahat sukulaisiltaan.

Passin tarkastuksessa Turkin päässä hänet kuitenkin pysäytettiin ja lähetettiin saman tien takaisin Helsinkiin.

– He eivät sanoneet juuri mitään. Vain, että olin ollut 2013 maassa hakemassa YK:n pakolaisasemaa ja saanut suojelua Suomesta, enkä heidän sääntöjensä mukaan voinut tulla maahan, Ali sanoi Ylelle.

Myös vaimoa ja lapsia odotti Irakin ja Turkin rajalla sama kohtalo, vaikka viisumit olivat Alin mukaan kunnossa.

Yle kertoo, että Ali ei ole nähnyt vaimoaan ja tyttäriään yli vuoteen.

Kaksi kuukautta sitten 6- ja 4-vuotiaat tytöt eivät tulleet enää isänsä kanssa puhelimeen.

– Silloin jotain meni sydämessä rikki, Ali sanoo Ylen haastattelussa.

Kaksikko on saanut julkisuuden myötä osakseen paljon ihailua, mutta myös ilkeämielisiä kommentteja.

Alkuun Ali sai Kirkkonumen kunnalta palkkaa Linnean avustamisesta. Sittemmin tuki lakkautettiin, koska Linnéa oli kuntoutunut niin hyvin.

Linnéa ja Ali ovat yhä läheisiä ystäviä ja Linnéa pyytääkin Alia päivittäin esimerkiksi kalastamaan.

Linnéa kertoo Ylen haastattelussa yrittävänsä näin helpottaa Alin tuskaista tilannetta ja ikävää perhettään kohtaan.

Lisää aiheesta:

Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan" Suomessa asuva afgaanimies pelkää vaimonsa puolesta, muttei saa tätä Suomeen: Vaimoni ei uskalla nukkua kotietsintöjen pelossaMarkon häät peruuntuivat, kun morsian ei päässyt juhliinsa Venäjältä – ulkomaalaisen kanssa seurusteleville koronakaranteeni on ollut raskas: "Onko parisuhde vähemmän tärkeä kuin marjojen poiminta?"Najeeb, 26, oli yhä työvaatteissaan, kun poliisi otti hänet säilöön ja lennätti seuraavana päivänä takaisin Somaliaan – perhe ja työnantaja ymmällään: Mies ei saanut edes hyvästellä vaimoaanKäännytysuhan alla olevan perheen isä: "Se, että presidentti Niinistökin otti kantaa asiaan, toi toivoa"MTV tapasi Suomen rohkeimman leskirouvan Linnéan, 80 – "En ymmärtänyt, että tässä oli jotain ihmeellistä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:53
    Itsenäisyysjuhla

    Satavuotias entinen pikkulotta ja sotilaskotisisar Mirjam juhli itsenäisyyttä Presidentinlinnassa

  • 16:52
    Ukrainan sota

    Presidentti Stubb MTV:lle: "Olemme menossa kohti jonkinnäköistä tulitaukoa ja rauhaa"

  • 16:45
    HUS

    Neljä Husin lääkäriä kanteli Lasse Lehtosesta – syynä epäasiallinen käytös

  • 15:19
    Turku

    Meyer Turun telakalla palohälytys – rakenteilla oleva laiva evakuoitiin

  • 15:08
    Sisäilma

    Sisäilma sairastutti kolme Kätilöopiston työntekijää – Tehy vie vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen