Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Asunnottomuus lisääntyy jo toista vuotta peräkkäin – hallituksen tavoite karkaamassa

1:21Koti kadulla -dokumentissa entiset ja nykyiset asunnottomat kertovat katujen kurjista oloista. Koko dokumentti katsovissa MTV Katsomossa.
Julkaistu 15.10.2025 07:20

MTV UUTISET – STT

Orpon hallitus tavoittelee pitkäaikaisasunnottomuuden poistamista vuoteen 2027 mennessä. Asiantuntijoiden mukaan hallituksen leikkaukset ovat ristiriidassa tavoitteen kanssa.

Suomessa asunnottomuus näyttää lisääntyvän toista vuotta peräjälkeen. Asiasta kertoo STT:lle asunnottomia tukevan Y-säätiön toimitusjohtaja Teija Ojankoski.

Vaikka virallista tilastoa ei ole vielä koottu, tämän hetken luvut näyttävät hänen mukaansa siltä, että asunnottomuus kasvaa viime vuodesta.

– Näyttää, että asunnottomuusluvut kasvavat edelleen. Suunta on valitettavasti nyt huonompaan päin, Ojankoski sanoo.

Yksin elävien asunnottomien määrä kasvoi Suomessa viime vuonna ensimmäistä kertaa vuoden 2012 jälkeen. Heitä oli viime vuonna reilut 3  800. Määrä kasvoi edellisvuodesta vajaalla 380:llä.

Luvut käyvät ilmi helmikuussa lakkautetun Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Aran viimeiseksi jääneestä raportista. Jatkossa asunnottomuuden tilastoinnista vastaa Valtion tukeman asuntorakentamisen keskus Varke.

"Suoraan yhteydessä hallituspolitiikkaan"

Ojankosken mukaan keskeisin syy käänteeseen ovat Petteri Orpon (kok.) hallituksen tekemät leikkaukset sosiaaliturvaan. Myös koronalla, hintojen nousulla, valtiontalouden tilanteella ja sote-uudistuksella on ollut oma vaikutuksensa.

Hallituspolitiikalla on kuitenkin ollut hänen mukaansa tärkein osa asunnottomuuden lisääntymisessä.

Ojankoski sanoo, että tästä kielii muun muassa se, että häätöjen yleisin syy on kyvyttömyys maksaa vuokria. Maksuongelmat juontuvat hänen mukaansa heikentyneestä työllisyystilanteesta ja sosiaaliturvan merkittävästä leikkaamisesta.

– Tämä on suoraan yhteydessä hallituksen valitsemaan politiikkaan. Se kohdistuu niihin, joilla ei ole enää mistä säästää.

Hän sanoo olevansa huolissaan käänteestä, jossa tuloköyhyys on alkanut näkyä yhä enemmän asunnottomuuden taustalla.

– Suomi on vuosikymmenien ajan onnistunut käytännössä poistamaan tuloköyhyydestä johtuvan asunnottomuuden. Se kelkka on kääntynyt. Tuloköyhyydestä johtuva asunnottomuus on lähdössä kasvuun.

Asian ytimessä.doc: Koti kadulla

Rautatieasemalla torkkuu 16 vuotta kodittomana ollut mies, kolme asunnotonta nuorukaista pakenee kylmyyttä kauppakeskukseen. Ulkona, rapuissa ja ensisuojissa yöpyviä on Suomessa jo 700. 

Koti kadulla -dokumentissa Janne ja Nina kertovat, millaista on elämä ilman kotia: se repii sielun kahtia. 

11:55Asian ytimessä.doc: Koti kadullaDokumentin voi katsoa maksuttomilla MTV Katsomo tunnuksilla.

Kohtuuhintaisen asuntotuotannon alasajo?

Kunnista on kuulunut samansuuntaista viestiä. Aran raportissa kunnat kertoivat keskeisimmiksi syiksi asunnottomuuden kasvuun muun muassa pienten ja kohtuuhintaisten asuntojen puutteen, sosiaaliturvan heikennykset sekä maksuhäiriöiden ja vuokravelkojen lisääntymisen.

Y-säätiön entinen toimitusjohtaja, työelämäprofessori Juha Kaakinen Tampereen yliopistosta nostaa yhdeksi riskiksi asunnottomuuden kasvulle "kohtuuhintaisen asuntotuotannon hallitun alasajon".

Hän viittaa tällä ajatteluun, jossa vapaiden markkinoiden luotetaan hoitavan asumisen myös pienituloisille ihmisille. Hänen mukaansa hallituksen toimenpiteillä liikutaan Suomessa tähän suuntaan.

Lue myös: Kodittomuuden kokeneet kertovat karuista öistä kaduilla: "Sielu revitään kahtia"

Hallitus aikoo esimerkiksi lakkauttaa Valtion asuntorahaston ja sulauttaa sen osaksi valtion talousarviota. Asiaa koskeva esitys annettiin eduskunnalle lokakuun alussa. Muun muassa eduskunnan apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin kritisoi esitystä lausuntovaiheessa. Hänen mukaansa rahaston lakkauttamisessa on perustuslaillisia ongelmia.

Hallitus päätti syksyn budjettiriihessään myös leikata valtion tukeman asuntotuotannon korkotukilainoja 365 miljoonalla eurolla. Korkotukilainoilla tuetaan kohtuuhintaista asuntotuotantoa.

Asiantuntija ei usko tavoitteeseen

Hallituksen tavoitteena on kaikesta tästä huolimatta poistaa pitkäaikaisasunnottomuus Suomesta vuoteen 2027 mennessä.

Pitkäaikaisasunnottomaksi katsotaan, jos on ollut asunnottomana vähintään vuoden tai toistuvasti asunnottomana kolmen viime vuoden aikana.

Viime vuonna pitkäaikaisasunnottomia oli reilu tuhat. Määrä laski kahdeksalla henkilöllä edellisvuoteen verrattuna.

Pienestä laskusta huolimatta Kaakinen sanoo, ettei hallituksen tavoite ole hänen mielestään realistinen. Useat tekijät viittaavat hänen mukaansa siihen, että asunnottomuus tulee väistämättä kasvamaan.

– Hallituksen tekemät panostukset pitkäaikaisasunnottomuuden vähentämiseksi ovat euromääräisesti niin vaatimattomia, että ne eivät pysty kompensoimaan leikkausten vaikutusta, Kaakinen summaa.

Hän arvioi, että hallituksen tekemät leikkaukset eivät vielä viime vuonna edes täysin näkyneet asunnottomuudessa. Tänä vuonna ne alkavat hänen mukaansa tuntua selvemmin.

9:45Yhä useamman suomalaisen koti on kadullaYhä useampi päätyy kadulle asumaan.

Ennaltaehkäisyyn pitäisi panostaa

Hallitus käynnisti viime vuoden alussa ohjelman pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseksi. Ohjelmalle on myönnetty noin kymmenen miljoonaa euroa määrärahaa. Rahalla on tarkoitus kehittää valtion, kaupunkien ja hyvinvointialueiden yhteistyötä.

Y-säätiön Ojankoski istuu ohjelman johtoryhmässä. Hänen mukaansa hallituksen tavoitetta on sinänsä saatu edistettyä ohjelman puitteissa.

– On ollut tarpeen saattaa hyvinvointialueet ja keskuskunnat yhteen sekä rakentaa malli, jolla pitkäaikaisasunnottomuutta hoidetaan. Se on onnistuneesti menossa eteenpäin.

Lue myös: Yhä useampi päätyy kadulle asumaan – nuorten miesten häädöt lisääntyneet rajusti

Samaan hengenvetoon hän kuitenkin lisää, että kokonaisuuden kannalta pitäisi panostaa asunnottomuuden ennaltaehkäisyyn. Tämä tarkoittaa asuntoja, asumistukea ja sosiaaliturvaa.

– Samaan aikaan tehdään siis hyvää työtä ohjelman kanssa, mutta tässä (ennaltaehkäisyssä) on otettu aikaisemmasta poikkeava suunta. Se näyttäytyy asunnottomuuden kasvuna, Ojankoski sanoo.

AsunnottomuusYhteiskuntaSuomiKotimaa

Lisää aiheesta:

Professori: Turun kuristumistapaus kertoo kroonisista ongelmista vanhustenhuollossaÄiti teki pojastaan satoja huoli-ilmoituksia saamatta apua – lopulta poika kuoli kahden junan väliinEläkemaksujen "kohtuullistaminen" pienituloisille yrittäjille voisi kustantaa jopa satoja miljoonia eurojaKimmo tietää, miten kova isku työttömyys on – synkät luvut painavat suomalaisten mieltäAsian ytimessä: Suomi on Euroopan surkein, miten työttömyystilanne korjataan?Työministeri Marttinen: Aikuiskoulutustuelle ei korvaajaa, opiskelua yhä enemmän työn ohessa

Tuoreimmat aiheesta

Asunnottomuus
  • 14.1.05:17
    Mielenterveys

    Äiti teki pojastaan satoja huoli-ilmoituksia saamatta apua – lopulta poika kuoli kahden junan väliin

  • 9.1.06:06
    Päihteet

    Asunnoton jätettiin heitteille – vuodessa yli 200 yötä putkassa

  • 4.1.05:10
    Asian ytimessä.doc

    Nina muistaa, kuinka sulki kotinsa oven viimeisen kerran: "Tajusin, että olen mokannut"

  • 26.10.202506:00
    Huomenta Suomi

    Somelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"

  • 17.10.202520:22
    Viiden jälkeen

    Ari pyristeli huumekoukussa ja asunnottomana vuosia – kohtelu sairaalassa käänsi suunnan