Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yksityinen lääkärikeskus mukana sote-kokeilussa: Miksi erikoislääkäriä tarvitsevat lähetetään julkiselle sektorille?

2:00Valinnanvapauskokeilut käyntiin - Asiakasmaksu sama joka paikassa
Julkaistu 06.03.2017 22:28
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Hämeenlinnan sosiaali- ja terveydenhuollon valinnanvapauskokeilussa mukana olevan Linnan Klinikan johdossa toivotaan, että yksityisten palveluntuottajien vastuuta lisätään myös erikoissairaanhoidon osalta. 

Toimitusjohtaja Tiina Halinen arvioi, että tämä toisi säästöjä ja parantaisi hoidettavan hoitopolkua. 

– Toivoisin, että palveluseteliä voisi käyttää myös yksityisten palveluntuottajien erikoislääkäreillä. Mehän toimimme yhden katon periaatteella. Meillä on myös laajat erikoislääkärin palvelut. Näin helpotettaisiin asiakkaan polkua ja samalla sitä läheteruuhkaa julkisella puolella, kertoo Halinen.

Toimitusjohtaja muistuttaa, että erikoishoitoa tarvitsevat potilaat lähetetään kokeilussa julkiselle sektorille.

– Luontevaa olisi tehdä erikoislääkärikonsultaatiot lääkärikeskuksessa yksityisesti. Tällaisia ovat esimerkiksi ortopedia, urologia, kirurgia, naistentaudit ja psykiatria. Näitä tehdään yksityisesti meillä koko ajan. Kunta-asiakkaiden palvelupakettiin tämä ei kuulu, joten heidät lähetetään eteenpäin, julkisen sektorin hoidettavaksi, jos ei sitten asiakas halua itse maksaa erikoislääkärin käyntiä. 

2:34Tutkijatohtori: Uudistuksen alkuvaihe on ratkaiseva

Valinnanvapaus näkyy myös pelkoina

Kokeilu, jossa asiakas maksaa saman asiakasmaksun tuottajasta riippumatta, on ollut käynnissä vasta muutaman päivän ajan. Noin 250 on valinnut tuottajansa. Ja sen voi vaihtaa aina kuukauden välein. 

– Ihmisiä tämä kiinnostaa, mutta myös pelkoja on nähtävillä. Nyt on huoli siitä, että jos vaihtaa yksityiseen palveluntuottajan, niin häviääkö palvelut. Ihmiset haluavat säilyttää oman terveyskeskuksensa, mutta haluan korostaa, että se ei tarkoita sitä, että palveluita oltaisiin alueilla lakkauttamassa.

Valintapaketti "pieni siivu" terveyskeskuksen toiminnasta

Hämäläiseen valintapakettiin kuuluu yleislääkärin, sairaanhoitajan ja psykiatrian sairaanhoitajan vastaanottopalvelut sekä sosiaaliohjaajan neuvontapalvelut. 

– Se on aika pieni siivu siitä, mitä kaikkea meidän terveyskeskuksessa nykyään tehdään, tiivistää Hämeenlinnan kaupungin kehittämispäällikkö Niina Haake. 

Kokeilu jatkuu vuoden 2018 lokakuulle. Hämeenlinnan lisäksi valinnanvapautta kokeillaan Jyväskylässä, Tampereella sekä Keski-Uudellamaalla ja Ylä-Savossa.

Lisää aiheesta:

Hoitotakuu? Erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta odottaneiden määrä ei ole koskaan ollut näin suuri – katso alueesi tilanneLääkäriin heti vai joskus? Kiireettömässä hoidossa valtavat erot jopa alueiden sisällä – nopeiten hoitoon pääsee ulkoistetuilla terveysasemillaMaalaislääkäri: Vahva yleislääkäripanos tulisi sotessa halvimmaksi – "ambulanssikyydit ja vuodeosastot vähenevät"Valinnanvapauskokeilut käyntiin – samalla rahalla yksityiselle, vain kuukauden sitoutuminenPalveluseteliä pidetään "ohituskaistana" julkisen sektorin pitkien jonojen vuoksiPotilas hämillään pitkästä jonosta ja palvelusetelistä: "Teen periaatteitani vastaan ja marssin veroparatiisiyhtiöön"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:02
    Robotiikka

    Tällainen on Arska-robotti

  • 05:30
    Kotimaa

    Stubb matkustaa YK:n ilmastokokoukseen

  • 05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta