Wilma Murto sijoittui viime kesänä Eugenen MM-kisoissa kuudenneksi ja voitti Euroopan mestaruuden Suomen ennätyksellä 485. Maanantai-illan karsinnassa hän hyppäsi yhtä jykevällä varmuudella ja itseluottamuksella kuin vuosi sitten mestaruuteen päättyneissä EM-kisoissa.
Murto ylitti kaikki korkeudet 465:een saakka ensimmäisellä yrityksellään, mutta myös muutamat vastustajat hyppäsivät vakuuttavasti. Varsinkin yhdysvaltalainen Tokion 2021 olympialaisten ja Eugenen 2022 MM-kisojen mestari Katie Moon teki vaikutuksen Murron valmentajaan Jarno Koivuseen.
Koivunen arvioi Moonin Murron vaikeimmaksi vastustajaksi.
– Taitaa tulla aika Moon-vetoinen finaali. Paljon saa hypätä, että hänet voittaa, Koivunen arvioi.
– Moon on karsinnan perusteella tosi hyvässä juoksukunnossa ja hänellä on myös hyppy ok.
LUE: Huomasitko? Wilma Murron mitalisaumat paranivat suurpaukulla – "Silotti tietä"
Kolme haastajaa
Koivunen palkitsi kehuillaan myös Australian MM-pronssimitalistin Nina Kennedyn sekä pienin varauksin Slovenian Tina Sutejn ja Yhdysvaltain moninkertaisen arvokisamitalistin Sandi Morrisin.
