C Moren yleisurheiluselostaja Antero Mertaranta perkaa päivittäin Lontoon MM-kisojen isoimmat puheenaiheet. Perjantaina valokeilan varasti Mo Farah, suomalaisittain päivä oli murheellinen.
Suomalaisten kisa-avaus meni penkin alle, kun seiväshyppääjä Minna Nikkanen ja pituushyppääjä Arttu Pajulahti jäivät karsintaan. Mertarannan arvio kaksikon suorituksista on tyly.
– Molemmilta suomalaisilta nähtiin todelliset alisuorittamiset. Todella alakanttiin, Mertaranta summaa.
Mertaranta on harmissaan varsinkin 29-vuotiaan Nikkasen suorituksesta, sillä 450 hyvällä pöytäkirjalla riitti finaaliin. Nikkasen ennätys ulkoradoilla on 460, mutta nyt pääsi yli 420 ja 15 senttiä korkeammalta tuli kolme pudotusta.
– Jos mietitään Minnan tasoa viime vuosilta, niin siellä on muutama arvokisafinaalia, mutta naisten seiväshypyn kärki on tiivistynyt koko ajan. Samalla Minna on jämähtänyt sellaisiin korkeuksiin, joilla ei kannata edes puhua arvokisafinaaleista. Nyt tuli 420, joka on äärimmäisen vaatimaton tulos.
– Hänellä on ollut kiistatta paljon vaikeuksia tällä kaudella, eikä hyppy ole kulkenut tasaisen varmasti. Siinä mielessä tämä on iso kysymys jopa hänen uransa kannalta. Hänen pitää saada se seuraava askel ja vakiinnuttaa tasonsa kilpailusta toiseen tulokseen 450. Sitten voidaan ruveta puhumaan mahdollisesta loppukilpailupaikasta, Mertaranta linjaa.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Pajulahti hyppäsi arvokisadebyytissään 749 ja kaksi yliastuttua. Pajulahden ennätys 810 on tältä kesältä, ja kun finaaliin pääsi vielä tuloksella 791, ovi loppukilpailuun oli auki.

