USA:n Serena Williams selvitti torstaina tiensä Wimbledonin tennisturnauksen finaaliin. Naisten kaksinpelin välierässä kaatui Justin Henin-Hardenne numeroin 6-3, 6-2. Finaalivastustajakseen Serena saa sisarensa Venuksen, joka kaatoi omassa välierässään Kim Clijstersin 4-6, 6-3, 6-1.
Sade viivästytti Serena Williamsin ja Henin-Hardennen ottelun alkua, mutta kun kentälle viimein päästiin, niin Williams hallitsi ottelua. Aikaa belgialaisen Henin-Hardennen kaatamiseen kului vain 70 minuuttia.
Williams oli hävinnyt kaksi viimeistä kohtaamistaan Henin-Hardennea vastaan. Nyt osat kuitenkin vaihtuivat.
- Pelasin tänään todella hyvin. Olin erittäin keskittynyt, ja niin minun pitikin olla. Olen hyvin onnellinen päästessäni jälleen Wimbledonin finaaliin, Serena Williams sanoi.
Sade keskeytti myös Venus Williamsin ja Clijstersin ottelun ensimmäisen erän jälkeen. Venuksella oli ensimmäisessä erässä ongelmia, mutta hän vei kaksi seuraavaa ja nousi finaaliin.
Grosjean pudotti Henmanin
Miesten kaksinpelin puolivälierissä USA:n Andy Roddick pudotti Ruotsin Jonas Björkmanin ja Sebastien Grosjean masensi kotikatsomon pudottamalla Tim Henmanin.
Brittien suureksi pettymykseksi Ranskan 13:nneksi sijoitettu Sebastien Grosjean voitti sateen keskiviikkona keskeyttämässä ottelussa isäntämaan Tim Henmanin 7-6 (10-8), 3-6, 6-3, 6-4.
Britti oli jo veitsi kurkulla neljännen erän yhdeksännessä pelissä, mutta pelasti yhden ottelupallon. Lopussa Grosjean oli selvästi vahvempi ja Henman oli aseeton. Brittiyleisö taputti kohteliaasti voittajalle, mutta mielellään se olisi tietysti nähnyt Henmanin voittavan. Edellisen kerran brittiläinen miespelaaja on voittanut kaksinpelin Wimbledonin mestaruuden vuonna 1936.
Andy Roddick puolestaan oli maineensa veroinen ja tykitti syötöillään kumoon Jonas Björkmanin. Kun myös Roddickin syötönpalautus oli vireessä, niin ruotsalaisella ei juuri ollut mahdollisuuksia. - Olen erittäin tyytyväinen tämän päivän peliini. Välierästä tulee kuitenkin ankara taistelu, Roddick sanoi.
