Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Williams-pomo ottaa vastuun F1-tallin romahduksesta: “Aloite oli minun”

Claire Williams otti syyn Williamsin heikosta menestyksestä niskoilleen.
Claire Williams otti syyn Williamsin heikosta menestyksestä niskoilleen.xpbimages.com
Julkaistu 04.04.2019 15:52

MTV URHEILU

F1-sarjassa kilpailevan Williams-tallin apulaistallipäällikkö Claire Williams myöntää päätöksensä muuttaa tallin rakennetta olleen lähtölaukaus sen nykyiselle kriisille.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonilta tiukka vastaus Sebastian Vettelin kritisoijille – ”Pyörähdykset olemattomia asioita”

Williams romahti viime kaudella formulasarjan valmistajien hännänhuipuksi, eikä alkava kausi ole näyttänyt viitteitä paremmasta. George Russell ja Robert Kubica ovat olleet kauden avauskisoissa auttamatta joukon hännillä suorituskyvyltään alimittaisen auton kanssa.

Williams sijoittui kausilla 2014 ja 2015 valmistajien sarjan kolmanneksi. Tämän jälkeen Claire Williams kertoo tehneensä kohtalokkaan päätöksen uusia tallin rakenteita.

– Jotta kykenisimme pitämään yllä tasoamme ja jopa menemään eteenpäin, niin muutimme jotain tallin sisäisessä rakenteessa. Se osoittautui virheeksi. Aloite oli minun ja myönnän syyllisyyteni, Williams kertoi ranskalaisen Auto Hebdo -lehden haastattelussa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen auton alle jäänyt Ferrari-mekaanikko koki kylmiä hetkiä – "Huomasin tuijottavani sitä kohtaa, missä se tapahtui"

Williams myöntää, ettei talli kykene pikaisilla toimenpiteillä kääntämään nykyistä kurssiaan.

– Uskokaa vain, emme me työnnä päätämme pensaaseen. Tiedämme tilanteemme ja mitä tarvitsemme voittaaksemme. Se on kuitenkin pitkä prosessi.

– Yritämme valmistaa itsenäisesti niin monia komponentteja kuin mahdollista. Meille tekee töitä 620 ihmistä, mikä paljon nykyiselle rakenteellemme. Haasteemme on nyt rakentaa tulevaisuuden Williams ja samalla säilyttää kulttuurimme, Williams jatkoi.

LUE MYÖS: Williams-kuski George Russell antoi kovia näyttöjä Mercedekselle – Mick Schumacher ahkeroi vahvasti Alfa Romeolla

Williamsille Mercedekseltä kovin odotuksin vuonna 2017 värvätty tekniikkapomo Paddy Lowe siirtyi ennen kauden alkua syrjään tehtävistään. Williams ei halunnut ottaa tarkemmin kantaa Lowen tilanteeseen.

– Tällä hetkellä en halua vastata tuohon kysymykseen. Minun on hyvin vaikea puhua Paddysta ja ja hänen roolistaan nykyisessä tilanteessamme, Williams tyytyi toteamaan.

Lisää aiheesta:

Lähde: F1-kriisitallin johto vahvistumassa – "Jos se ottaa aikaa, olkoon niin"Williams-pomo avoimena tuskan hetkistä: "Emme halua elää vuotta 2018 uudelleen"Ex-kuski McLarenin ja Williamsin alamäestä: "Hämmentävää ja ikävää"Williams-tallipomolta karua vuodatusta: "Kivuliasta, kauheaa, sielua tuhoavaa" Williams-pomo pudonnut menestyksestä pohjamutiin – “Monella tapaa urani suurin haaste””Williams on kuollut” –Jacques Villeneuve syyttää Claire Williamsia F1-tallin tuhosta
F1WilliamsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa