Voiko psykoosista parantua? Lääkäri vastaa
Skitsofrenia puhkeaa tavallisesti nuorella aikuisiällä, mutta sairastua voi myös lapsena tai harvinaisemmin lähempänä eläkeikää. Osa potilaista paranee psykooseista täysin.
Psykoosi ei ole jatkuva tila, vaan oireet ilmenevät potilaalla ajoittain. Voimakkaan oireilun vaiheessa sairastuneella voi olla vaikeuksia erottaa todelliset asiat kuvitteellisista, kun taas välillä oireet voivat vetäytyä taka-alalle ja ihminen voi kyetä sairastumisestaan huolimatta täysin normaaliin toimintaan. Oireet saattavat välillä hävitä jopa kokonaan.
Paraneminen mahdollista, mutta harvinaista
TYKS:in psykiatrian ylilääkäri Jarmo Hietalalla on kuitenkin hyviä uutisia sairastuneille ja heidän omaisilleen. Psykoosien kanssa voi elää ihan normaalia elämää ja niistä voi jopa parantua. Niillä on kuitenkin taipumus uusiutua.
– Aika harvinaistahan paraneminen on, vain noin 10–15 prosenttia sairastuneista paranee. Ensipsykoosista toivutaan yleensä aika hyvin, mutta myöhemmin voi ilmetä uusia psykoosijaksoja, jotka voivat heikentää toimintakykyä.
Pienelle joukolle ihmisiä psykoosi iskee vain kerran, eikä se toipumisen jälkeen enää uusiudu.
Sairastumisen ikähaarukka laaja
Skitsofrenia on psykoosisairauksista yleisin ja se puhkeaa useimmiten nuorella aikuisiällä. Hietala kuitenkin kertoo vanhimman ensipsykoosipotilaansa olleen 58-vuotias yksinelävä nainen, jolle psykoosioireet ilmaantuivat työpaikalla tapahtuneiden muutosten seurauksena.
– Vanhemmalla iällä etsitään usein syytä muusta taudista, kuten alkavasta dementiasta, joka saattaisi olla oireiden taustalla. Tässä oli kuitenkin kysymys skitsofreniasta.
Hietalan mukaan dementiaan liittyvät psykoottiset oireet ovat monimuotoisia, mutta joihinkin dementiamuotoihin, kuten Lewyn kappale -tautiin, littyy usein näön hallusinaatiota eli näköharhoja. Myös muihin aivosairauksiin voi liittyä psykoottista oireilua.
– Toisaalta skitsofreniaa on havaittu myös 6–7-vuotiailla lapsilla, Hietala sanoo.
Ikähaarukka, jolloin skitsofrenia voi puhjeta, on siis varsin laaja. Skitsofrenia on psykoosityypeistä yleisin ja sitä on myös tutkittu eniten.
Millaista on mielenterveyskuntoutujan arki palvelutalossa? Katso Studio55.fi-lähetys aiheesta.
Uusimmat
-
09:03
Mara huolissaan ulkomaisen työvoiman tulorajoista, Riikka Purralta suora vastaus: "Tulorajan tarkoituksena on rajoittaa maahantuloa"
-
08:38
OP:n maksuissa on häiriöitä – palkat ja eläkkeet myöhässä
-
08:35
Tutkimus löysi helpotuksen ikääntymisestä johtuvaan muistin heikkenemiseen: "Yksinkertainen ja edullinen keino"
-
08:30
Moottoriurheilutähti Lindsay, 26, ei sulattanut neuvoa bikinikuvien julkaisusta: "Voin olla kova kuljettaja, vaikka minulla on tekokynnet"
-
08:18
Inflaatio hidastui toukokuussa – ruoka kallistui eniten
-
07:54
Florida Panthersin yllättämä NHL-seura palkkasi uuden seurapomon
-
07:21
Sauli Niinistö matkaa Brasiliaan ja tapaa maan presidentin
-
07:01
Suomen tuntematon urheilusuuruus palaa maajoukkuepaitaan – "Jäämies" noussut lajilegendaksi maailmalla
-
06:57
Venäjä jatkoi ilmaiskuja Kiovaan, kolmen ihmisen kerrotaan kuolleen – MTV seuraa sotaa
-
06:55
Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"
-
06:45
Millaiset tekijät vaikuttavat koiran luonteeseen? Rotu ei määritä kaikkea
-
06:39
Sevilla palasi taas Eurooppa-liigan valtiaaksi – pettynyt Jose Mourinho kohahdutti tempullaan
-
06:30
Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"
-
06:08
Asiantuntija ei usko puheisiin "Putinin kokin" vallankaappausaikeista: "Hän ei ole sotapäällikkö"
-
06:01
SM-liigan sensaatiomestari turmion tiellä: Johtoporras pakenee ja pelaajat välttelevät – Sihvonen: "Ei kenenkään käsissä"
-
06:00
Kesän leväennuste: Lämmin ja tyyni sää voi kasvattaa sinileväkukinnat voimakkaiksi
-
05:44
Ravintola-ala: Valtaosa ulkomaisista työntekijöistä tienaa alle 1 600 euroa – tässä syy
-
05:34
Yksityisen sosiaalipalvelualan lakko laajenee tänään
-
05:33
Kolmevuotias lapsi rimpuili rattaissa, äiti läimi avokämmenellä, kiroili ja karjui – sivullinen soitti hätäkeskukseen
-
05:20
Edustajainhuone hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
Lataa lisää