Turun funikulaari puhutti viime viikolla aiheuttaen runsaasti irvailua nettimeemien muodossa. Idis Designin suunnittelija Jussi Hurskainen toivoisi keskustelun hiljalleen hiipuvan, kunnes hissi on otettu lopullisesti käyttöön ja nähdään, miten se oikeasti istuu maisemaan.
Koko funikulaari-hassuttelussa on tavallaan kyse väärinkäsityksestä. Jussi Hurskainen kertoo, että kiertämään lähtenyt vuoden 2015 havainnekuva on Turun kaupungin tilaama visualisointi, jonka tarkoitus oli ideoida, mitä funikulaari voisi olla.
– Silloin ei ollut mitään teknisiä rajoitteita, eihän ollut olemassakaan mitään teknisiä speksejä, Hurskainen kertoo.
Lue myös: Turun rinnehissi näyttää aivan muulta kuin mitä odotettiin – sosiaalinen media repesi: "Naurattaisi, jos ei itkettäisi"
Luotua materiaalia jaettiin kaupungin toimesta eri medioissa keskustelun herättämiseksi. Kun varsinainen projekti alkoi, Idis Design oli mukana, mutta lopulta enemmän konsultoivana osapuolena.
Kyseessä eri konseptit
Idis Designille havainnekuva vuodelta 2015 ja nykyinen projekti ovat siis kaksi eri konseptia. Kun funikulaarin toteutus alkoi, kävi nopeasti ilmi, että konsepti tulisi perustumaan hissivalmistajan konseptiin ja tuotesuunnitelmaan.
– Mehän edelleen tykätään siitä konseptista joka alunperin luotiin, ja se on meidän mielestä hieno konsepti, Hurskainen sanoo.
Hän puolustaa kuitenkin nykyistäkin hissiä.
– Kuvat, jotka nyt pyörivät, eivät ole kovin mairittelevia. Ja kunhan se ympäristö vielä rakentuu, niin käsittääkseni esimerkiksi tuo loppumetreillä tullut aika massiivinen suojarakennelma hytin alla ei jää niin esille.
